100 Lira ile Kitapçı Açmak: Gerçek Bir Hikaye

100 Lira ile Kitapçı Açmak: Gerçek Bir Hikaye

Genciz, toyuz, fakiriz. Haliyle küçük sermayeli işlerden başka yönelebileceğimiz bir alan da yok. Bu yazıda sizlere 100 lira ile kitapçı açan ve bugün çorbasını kaynatan bir dostumun hikayesini anlatacağım. Kitapçı açmak pek çok kişinin hayali ve kendini mutlu edeceğine inandığı iş. Eğer okumaya düşkün, dili iyi kullanan biriyseniz ve cebinizde 100 lira varsa yolun yarısını aldınız demektir.

Rehber kısmına geçmeden önce belirtmem gereken bir nokta var. Bu yazının ilham kaynağı olan kitapçı dostum dükkanını İstanbul, Ankara, İzmir gibi bir metropol şehrinde açmadı. Nüfusu ve ekonomisi inanılmaz küçük olan bir İç Anadolu şehrinde girişti bu işte; nitekim başarılı da oldu. O yüzden “abi bizim burada kimse kitap okumaz” diye bir önyargı cümlesi kabul etmiyorum. Okuturuz yavrum, okuturuz gülüm.

Sahaf açma yolunda ilk ihtiyaçlarınız:

  • Akıllı telefon.
  • İnternet bağlantısı.
  • Instagram ve Facebook hesapları.
  • 15’ten fazla edebi roman.
  • İkinci el kitap almak için en az 100 TL bütçe.

Öyle zor şeyler değil anlayacağınız. İhtiyaçlar tamamsa adım adım ne yapacağımızı anlatan sahaf açma rehberine geçelim.

Birinci Adım: Freelance Kitapçılık

Her ne kadar farklı yönlerden eleştirsem de memleketimizin her şehrine üniversite açılması kitap satışı yapmanız açısından size müthiş bir kitle sağlıyor. Anladığınız gibi hedef kitleniz öncelikle üniversite öğrencileri.

Bir Instagram ve Facebook Satış Sayfası Açın

Kitaplarınızı sosyal medyada satmaya başlayacaksınız. Kendi isteğinize göre, insanların garipsemeyeceği, akıllarında tutabileceği bir isim belirleyin. Kitaplarınızın ön ve arka kapaklarını fotoğraflayıp Instagram ve Facebook hesaplarınıza yüklemeye başlayabilirsiniz. İlk takipçileriniz eş-dost-akraba olacaktır. Çevrenize kitap satışı yapmaya başladığınızı söylemekten çekinmeyin.

15 Kitabın Nesini Satacağım?

Mes’ele kardeşler, mes’ele 15 kitabı satmak değil. Kitap almak isteyen kişilerden sipariş alabilmek. İnternetten satın alabileceklerken neden sizden sipariş vereceği sorusunun cevabını gerçekten bilmiyorum. Ama her ne hikmetse insanlar yerelde bir kimse bu işe girince onu destekliyorlar. Bir yandan elinizdeki 100 lira bütçeye güvenerek “ikinci el kitap alınır” söylemini ufak ufak vermeye başlayabilirsiniz.

Siparişi Al, Kârını Koy, Sat ve Bunu Tekrarla

İnternette 10 TL’ye bulunabilecek bir kitabı getirtip 15 liraya satarak 5 lira gibi küçük kârlara odaklanacaksınız. Devinimi başlatmak ve sürdürmek sonunda sizi kendi kitapçı dükkanınıza kavuşturacak.

Temelde freelance kitapçılığın ne olduğunu anladınız varsayıyorum. Bu süreçte Let Go gibi yerel alışveriş sistemlerini de kullanabilirsiniz. En önemli nokta insanlara hızlı cevap vermek ve sosyal medyanın gücünün farkında olmak. Hesaplarınızın takipçi sayısını arttırmak için eğer imkanınız varsa bölgenizde reklam da verebilirsiniz.

Freelance kitapçılıkta gerçek bir uğraş vererek 7-8 ayda sahaf açmak için ihtiyacınız olan parayı temin edebilirsiniz.

İkinci Adım: Tabelası Olan Bir Kitapçı Açmak

Sahaf açmak için lokasyona göre 6 bin ile 25 bin TL aralığında bir bütçeye ihtiyacınız olacaktır. Kitapçınızı ana caddeler üzerinde açmak yerine ana caddeye bağlı sokaklarda açmanızı öneririm. Böylece hem sakin bir lokasyonunuz, hem de düşük kiranız olacaktır.

Kitap demek, raf demektir. İnanmazsınız belki ama rafları yaptırmak rafları dolduracak kitaplardan daha pahalıya mâl olacaktır. Burada üstün pazarlık yeteneklerinizi devreye sokarak 2 ile 4 bin TL arasında bir ödemeyle rafları halledebilirsiniz.

Sıra geldi rafları doldurmaya. İlk adım olan freelance kitapçılık esnasında elinize geçen kitaplar muhtemelen yeterli olmayacaktır. Ucuza “sıfır” kitap alabilmek için neredeyse her ay İzmir, Ankara, İstanbul gibi şehirlerde gerçekleşen kitap fuarlarına gitmelisiniz. Kitap fuarlarında tanışacağınız yayınevleri size %50’ye kadar indirimli kitap temin edebilir. Eğer fuarlara gidemiyorsanız webden toplu kitap alımları yapabilirsiniz.

Batmamak İçin Ne Yapmalısınız?

Kitapçı açmak her ne kadar kolay olsa da, tutturabilmesi zor bir iş. Hayallerinizin altı-yedi ayda batmasını istemiyorsanız:

  • Sıfır kitaplarda pazarlık kabul etmeyin ve sabit bir kâr marjı uygulayın.
  • Asıl para kazandıracak olan ikinci el kitaplardır. İnsanlar da ellerindeki eski kitapları genellikle toplu olarak satarlar. Alım fiyatı verirken kitapların kalitesine, popülerliğine, sayfa sayısına değil, adetine bakmalısınız. Elbette 700 sayfa kitap ile 50 sayfa kitap için aynı fiyatı vermeyin. Hikaye kitapları için 3, 250 civarı sayfalı kitaplar için 5, 400 ve 600 arasında sayfalı kitaplar için 7, daha kalın kitaplar için de en fazla 10 TL ödeyin.
  • İnsanların siparişlerini gönderirken kazançlı çıkmak ve daha düşük fiyat sunabilmek için size en yakın kargo şirketine giderek anlaşma yapın. Ayrıca PTT’den kitap gönderimi için çok düşük kargo ücreti alındığını da unutmayın.
  • Dükkanınızda kitap okunabilecek kadar sakin, retro ve keyifli bir ortam yaratın. Rahat koltuklar, çay ve kahve servisi ile müdavimler edinebilirsiniz.

 

Değerlendirme Bulunamadı