Geleceğe Yönelik Bütçe Planı Nasıl Yapılır?

Geleceğe Yönelik Bütçe Planı Nasıl Yapılır?

Geleceğe yönelik bütçe planı yapmakta zorlanıyor musunuz? Herhangi bir suçluluk duygusuna kapılmadan nasıl bütçe planı yapılır öğrenin.

Hepimizin aklında geleceğe dönük bir bütçe planı oluşturmak bulunur. Ancak bir sorun var ki bu planı uygulamaya geçirmek için kendimizde çoğu zaman adım atacak gücü bulamayız ve bu düşüncemizi harekete geçiremeyiz. Aynı zamanda bu başarısızlığın bir diğer nedeni de birçok kişide yaygın olarak görülen bütçe planının sürdürülememesi diyebiliriz. Peki bu plan neden sürdürülemiyor? Bunun nedeni kişilerin tamamen anlık ihtiyaçlara odaklanması ve günü kurtarmaya yönelik harcamaların yapılması. Tam da burada bilinçli harcama planı devreye giriyor.

Geleneksel bütçe planı ilk bakışta tamamen kesintilerle başlar ve ilk olarak yapılması gereken şey bu kesintileri devreye almaktır. Aslında bakacak olursak bir Netflix aboneliğine pek de ihtiyacınız yok veya haftanın 4-5 günü dışarıda yemek yemenize gerek yok. Ama bu çoğu kişinin yapmak istemeyeceği bütçe kısıtlamasıdır.

"Gerçek şu ki bir bütçe planlaması yapmak tamamen zaman kaybıdır."

Bunu söyleyeceğimizi tahmin etmemiş olabilirsiniz ama gerçek bu. Bütçe planlaması yapmak yerine bilinçli harcama planı yapın.

Bütçe Planından Kurtulun ve Bilinçli Harcama Planı Yapın.

Bütçelerle ilgili en büyük sorun her zaman geriye dönük bakarak yaptığımız harcamaların bizi kötü hissettirmesidir. Bu hissiyatı geriye baktığımız her gün, her ay ve her yıl hissetmeye devem ederiz. Bunun yerine yapılması gereken geriye dönük değil tamamen ileriye odaklanmış bir şekilde bakabilmemizdir.

Bilinçli harcama dediğimiz tamamen bir stratejidir ve bunun bir tasarruf yöntemi olmadığına dikkat etmeliyiz. Bilinçli harcamanın temelinde kendimizi harcama yapmaktan soyutlamak değil, nasıl pozitif harcama alışkanlığı edinebileceğimizle ilgilidir. Bu nedenle hemen şimdi daha önceden başlamış olduğunuz bütçe planlamasını bir kenara bırakarak tamamen unutun.

Bilinçli harcama planının uygulanması için atılacak adımlar;

İlk Adım: Harcamalarınızı Kategorilere Ayırın.

Harcamalarınızı kategorilere ayırırken 4 farklı kategoriye ayırabilmeniz önemlidir. 

  1. Sabit giderler (kiralar, faturalar, ev giderleri)
  2. Gelecek hedefleri ( araba, ev almak veya tatil için birikim.)
  3. Önemli yatırımlar (hastalık, kaza gibi acil durumlar için oluşturulmuş birikim.)
  4. Eğlence harcamaları (dışarıda yenilen yemek, sineme keyfi veya alkollü eğlence vakti)

Bu 4 kategoriyi oluşturduğumuza göre şimdi tüm bunları derinlemesine inceleyebiliriz.

Sabit Giderler - Yaşamamız İçin Gereken Giderler.

Bilinçli harcama planına başlarken öncelikle sabit giderlerden: kiralar, faturalar, kredi borçları, vergi borçları, sigorta ödemelerinin tamamını aylık olarak listeleyip not alın ve her birinin karşısına ödeme tutarlarını yazın. Tüm bunları tamamladıktan sonra her bir yazılan tutara %15 fazladan tutar ekleyin. Peki bunu neden yapıyoruz? Bunun nedeni o an aklımıza gelmeyen sabit giderlerin ileriki günlerde karşımıza çıkması durumunda mevcut aylık planımızın dışına çıkmamamızı sağlaması. Tüm bunları yaptıktan sonra toplam tutarı kazandığınız mevcut aylığınızdan çıkarın. Bu tutar mevcut aylığınızın yaklaşık olarak %50-60’ı kadar olmalıdır. Bundan daha fazla bir oran ortaya çıkıyorsa mevcut kazancınız size yeterli gelmiyor demektir ve ilk iş işinizi değiştirmek olabilir. %50-60’ı dışında kalan oran gelecek hedefleriniz, önemli yatırımlarınız ve eğlence harcamalarınız içindir.

Gelecek Hedefleri - Gelecek İçin Planın Ne?

Bakmanız gereken bir sonraki şey geleceğiniz için oluşturduğunuz birikim hedefleridir. Bu hedefleri kısa, orta ve uzun vadeli tasarruflar yaparak ayırabiliriz. Kısa vadeli hedeflerinize örnek olarak sevdiğiniz bir kişiye bir adet Iphone telefon alarak veya kendiniz için yepyeni bir çift Airpod almak diyebiliriz. Orta vadeli hedefleriniz almak istediğiniz bir arabanın peşinatını ve uzun vadeli hedefiniz bir ev almak için veya üniversite için oluşturduğunuz hedef olarak gösterilebilir.

Önemli Yatırımlar - Geleceğinizi Garanti Altına Alın

Yatırım yapmak geleceğimizi garanti altına almak için yapılması gereken en önemli adımlardan biridir. Yatırım yaparken giderleriniz sabit giderlerinizden sonra %5 - %15 bandında bir birikim hedefleyebilirsiniz. Günümüzde altın yatırımı bitcoin yatırımı rağbet gören yatırımlar arasında bulunmaktadır.

Eğlence Harcamaları - Kaçınılmaması Gereken Harcamalar

Eğlence harcamaları işin en zor kısmıdır. Farkına varmadığınız biriken tüm küçük harcamaların (Hava limanında uçağın kalkış saatini beklerken içilen Türk kahvesi, sahil kenarında dolaşırken ücretli çektirilen hatıra fotoğrafları, alış veriş indirimlerinde sunulan ekstra indirimli diye alınan ürünler.) kontrolü planlanmış bir sosyal yaşamınız yoksa pek mümkün değildir.

“Ama birikim yaparken eğlenceli şeylere para harcamamam gerektiğini düşünüyordum.”

Bu tam olarak birikimin yapılamayacak hale geldiği yerdir.

Unutmayın ki, standart bütçe planlaması tamamen zaman kaybıdır. Hiçbir zaman kendimizi eğlenceli şeylere para harcamaktan men edemeyiz. Bunun yerine eğlenceli şeylere ne kadar para harcayacağımıza karar verebiliriz.

Sonuç olarak eğlenceden uzaklaşmadan önce tüm önemli giderlerinizin halledildiğinden emin olun.

İkinci adım - Sisteminizi Otomatikleştirin

Artık paranızın nerelere gideceği konusunda bir fikre sahip olduğunuza göre paranızı otomatikleştirmenin zamanı geldi. Sabit giderleriniz için otomatik banka ödeme talimatı vererek bu giderleriniz için düşünmek zorunda kalmazsınız. Ödemeleri otomatikleştirmeniz her ay sizin bu ödemeleri tekrar tekrar gözünüzün önüne getirmeden karar almanıza imkan vermeden sizin için çözüme kavuşturacaktır. Bu durum sizi zor kararlar almamanızı sağladığı için bize teşekkür etmenizi sağlayacaktır.

Sonuç

kesinlikle kendinizi yapmak istediğiniz veya almak istediğiniz şeylerden mahrum etmemelisiniz. Gerçekten önemli olduğunu düşündüğünüz şeylerde ikinci bir defa düşünmemelisiniz. Bilinçli harcama planı kesinlikle bir tasarruf yöntemi değildir. Her zaman paranızı tutumlu ve mantıklı harcamak için bir yol bulabilirsiniz. Emeklilik için bir planınız varsa marka kıyafetler almanızı tavsiye etmiyoruz. Paranızı kesinlikle ama kesinlikle tamamen harcamanızı tavsiye etmiyoruz.

İleriye bakın ve yaşayın.

Değerlendirme Bulunamadı