Google Adsense’den Para Kazanmak : Nasıl Kazanırım?

Google Adsense’den Para Kazanmak : Nasıl Kazanırım?

Her web site sahibinin dileği Adsense’den para kazanmak. Ancak reklam gelirleriyle tatmin olacağınız bir siteyi oluşturmak her geçen gün daha uzun ve daha pahalı bir iş haline geliyor. Bu yazıda Adsense’ye yönelik site kurulumunu, niche anahtar kelime bulmayı ve Adsense reklamlarını sitenize göre optimize etmeyi anlatacağız. Birçok webmaster SEO, TBM gibi ifadeleri zaten biliyordur ancak hiç bilmeyen kişileri de hedeflediğimiz için yer yer bazı tanımlamalar görebilirsiniz.

Adsense’ye Uygun Web Site Nasıl Açılır?

Adsense’den para kazanmak için öncelikle sitenizin reklam yayınlamaya uygun olduğunun onaylanması gerekir. Adsense’ye uygun site derken aslında onaylanma ihtimali yüksek tasarımlar ve kodlamalardaki siteler kast edilmektedir. Sitenizin Adsense onayı alması için yapmanız gerekenler:

  • 3 saniyeden daha düşük sayfa hızı.
  • Kod ve yazı oranının başlangıçta en azından %15 olması.
  • Zararlı kodlamaların ve pop-up reklamların olmaması.
  • Film, müzik, video, dijital kitap gibi telif hakkına tabii içeriklerin izinsiz yayınlanmıyor olması.
  • Sitenizde reklama tıklayın benzeri bir ibarenin bulunmaması.
  • İçeriklerinizin özgün olması.
  • Görsellerin stock adreslerinden alınması veya tamamen özgün olması kabul edilme ihtimalini arttırır.
  • Alexa ve hemen çıkma oranının düşük olması.

Bir web sitesi açmanın en kritik aşaması, hangi sektör üzerine olacağını belirlemektir. Eğer bütçenize ve ekibinize uygun bir konuya yönelmezseniz harcadığınız zaman da, para da boşa gidecektir. Bireysel olarak ortalama bir bütçeyle site açacaksanız haber, portal, hiciv siteleri açmak yerine blog veya niche kategorilere yönelmelisiniz.

Niche Kategoriler Bulmak, Niş Site Açmak

Niş rekabeti az ama reklamlardan edinilecek gelirin yüksek olduğu aramalara odaklanmaktır. Aylık aramaları çok düşük olmasına rağmen rekabet de düşüktür. Üstelik ziyaretçilerin sitedeki reklamlara tıklama ihtimali de yüksektir. Bu üç şartı da karşılayan bir anahtar kelime, konu bulabilirseniz şanslısınız. Adsense’den para kazanmak için niş siteler açmak webmasterların uzun yıllardır yaptığı bir şey. Peki nasıl niş kelime bulacaksınız?

Kazanacağınız parayı düşünerek bir miktar harcama yapmaya hazırsanız Semrush, Kwfinder gibi siteleri kullanabilirsiniz. Bu siteler aklınıza gelen herhangi bir anahtar kelimenin rekabetini, Adsense gelirlerini ve ilgi oranını anında karşınıza getirebilir. Ancak fiyatlarının Türkiye’deki girişimciler için çok yüksek olduğunu söyleyelim (100 Dolar’dan başlıyor).

Bütçeniz bu ödemeyi yapmaya uygun değilse biraz daha analog çalışmanız gerekecek. Aklınıza gelen niş kelimeyi Google’da aratıp alakalı sonuç sayısını ve çıkan sitelerin Alexa sıralamasını kontrol etmelisiniz. En sonunda da Adwords’ten anahtar kelime için ne kadar ödeme yapıldığını kontrol etmeniz gerekecek.

Eğer elinizde niş bir anahtar kelime varsa ve bir site açmayı düşünüyorsanız sıradaki adım domain almak olmalı. Niş sitelerin domainleri SEO’da öne çıkabilmek için genellikle keyword üzerine alınır. Örneğin: niş kelimeniz abcabcabc ise domainizi abcabcabc.com şeklinde almalısınız. Bu sayede siteniz Google’daki aramalarda kafadan birinci sırada görünecektir.

İçerik Yönetim Sistemi olarak WordPress, Joomla gibi yaygın CMS’ler yeterli olacaktır. Olabildiğince yalın ve reklama uygun bir tema seçip anahtar kelimenize uygun uzun ve semantik özelliklere sahip bir yazı hazırlayıp yayınlayın. Eğer tüm şartları uyguladıysanız ve biraz da şansınız varsa Adsense başvurunuz onaylanacaktır. Elinizde bu şekilde hazırlanmış 10-15 site olana değin niş sitelerden totalde para kazanamazsınız. Ama az masraflı olması ve devamlı kazandırması nedeniyle uzun vadede mutlaka kâra geçersiniz.

Adsense Reklam Yerleşimi Nasıl Yapılır?

Adsense’den para kazanmak elbette içerik kalitenize, ziyaretçi sayınıza bağlı ama doğru reklam yerleşimi kazancınızı 2-3 katına çıkarabilir. Adsense daha öncesinde bir sayfada en fazla 3 adet reklamın yayınlanmasına izin veriyordu. 2018’te yaptığı bir politika güncellemesi ile bir ekranda 3 reklam sınırı getirdi. Bu ne demek? Sayfanın üstünde, yanında ve yazının başlangıcında üç adet reklam gördünüz diyelim. Sayfayı aşağı kaydırdığınızda yazının ortasında, başında ve sitenin sağındaki reklamları göreceksiniz ve sayfanın üstündeki reklam görünmez olacak. İşte buna ekrandaki reklam sınırı adı veriliyor.

Güncelleme sonrasında Adsense’den para kazanmak nispeten kolaylaştı ama sorunlar da yarattı. Bazı webmasterlar reklam sınırının kalkması üzerine yazının her paragrafını reklamla doldurunca site açılış hızı uzadı ve sıralamada geriye düştüler. Yani reklam yerleşimini yaparken bir denge gözetmek gerekiyor. Eğer tasarımı ağır bir siteniz varsa çok fazla reklam koyamazsınız.

Adsense Gelirinizi Arttıracak Tavsiyeler

Adsense kazancınızı arttırmak istiyorsanız ziyaretçileri reklama boğmayın ve içeriğe odaklanın. Reklamlar zaten ziyaretçilerin çerezleri kullanılarak ilgi alanlarına göre yayınlanmaktadır. Yani içeriğiniz kaliteliyse reklama tıklama potansiyeli olan ziyaretçi ya sizin sitenizde yada bir başkasının sitesinde o reklama tıklar.

Ana sayfaya reklam eklemeyin. Ziyaretçilerin %80’i ana sayfanızı hiç ziyaret etmez. Ayrıca ana sayfada reklam olmaması sayfa otoritenizin daha hızlı artmasını sağlayacaktır.

Yorum satın alın ve yorum yapmaları için ziyaretçileri teşvik edin. Yorum satın almak ne kadar etik bilemiyoruz ama kesinlikle Alexa sıralaması için etkili. Diğer sitelerin benzer anahtar kelimeleri hedeflediği içeriklerin önüne geçmek için yorumlar, backlinklerden daha önemli.

Dönemsel arama trendleri için önceden içerik hazırlayın. Mesela dini bayramlar, resmi tatiller için haber siteleri aylar öncesinden içerikler yayınlamaya başlarlar. Bireysel bütçeli siteniz ile elbette ajans sitelerinin önüne geçemezsiniz ama yeni başlayacak bir dizi, vizyona girecek bir film veya açıklanacak bir bilgi üzerine önceden içerik hazırlayabilirsiniz.

Adsense’den para kazanmak doğru anahtar kelimelere odaklandığınızda çok zor değil. Elbette başarısız olma ihtimali var ama genellikle yatırımlarınızı 8 ayda geri almaya başlarsınız. Denemekten zarar gelmez öyle değil mi?

Değerlendirme Bulunamadı