İş Fikri Nasıl Bulunur? En Uygun İş Nasıl Belirlenir?

İş Fikri Nasıl Bulunur? En Uygun İş Nasıl Belirlenir?

Kendi işini kurmak şu günlerde her zaman olduğundan daha fazla gündemde olan bir konu. Ancak hangi alana yönelineceği, iş fikri bulma konularında yeterli kaynak yok. Kârlı iş sektörleri, sermayeye göre iş alanları anlatılsa da insanların yetenekleri ve ilgi alanları farklı farklı. Bu yazıda sermayeden ve kazanç potansiyelinden çok insanların yeteneklerine göre bir iş fikri yelpazesi sunacağız. Nasıl mı? Okumaya devam ederek görebilirsiniz. Hadi başlayalım.

Cinsiyet, Yaş, Boy, Kilo; Kara Kaş, Kara Göz

Atılım yapacağınız iş alanını belirlerken cinsiyet ve yaşınızın ne olduğu baştan belirleyicidir. İş fikri bulma konusunda çevrenize, internete danıştığınızda bu konunun neredeyse hiç gündeme gelmediğini fark etmişsinizdir. Aslında kadın mı yoksa erkek mi olduğunuz yönelebileceğiniz iş alanlarını en başından belirliyor. Ayrıca yaşınız da bir başka faktör.

Cinsiyet diyince erkeklerin iş kurma konusunda daha avantajlı olduğunu düşünebilirsiniz, yanlış. Toplumumuzda kadının konumu her ne kadar hak ettiği eşitlik seviyesine henüz ulaşmamışsa da iş kurma konusunda kadınlar için pozitif ayrımcılık uygulamaları çok yaygın. İş-Kur ve KOSGEB başta olmak üzere proje fonlama kuruluşlarının tamamında kadınlar için özel bir yer var. Kadın iseniz iş fikri bulma konusunda alan olarak daha dar ama imkan olarak daha fazla seçeneğe sahipsiniz.

Gelelim yaş konusuna. Eğer yaşınız 40-45’i geçtiyse yöneleceğiniz iş alanları mutlaka sermaye gerektiren sektörler olmalı. Sermayesiz veya küçük-orta sermayeli iş alanları gençler tarafından zaten doldurulmuş durumda. Bir işletme açmak orta yaş üzeri için en ideali. Hem bu yaştaki insanların aile geçindirme sorumlulukları olacağı için kazancın biraz daha garanti olması gerekiyor. Riskli ama potansiyeli olan alanlar gençlere daha uygun.

Boy, kilo; kara kaş ve kara göz dedik, buna da bir açıklık getirmeliyiz. Elbette hiç kimse yakışıklılığı, güzelliği ile para kazanmıyor; en azından model, oyuncu vs. değilseniz. Ancak başkalarıyla temas halinde olunması gerektiğinde vücut, yüz, giyim tarzı ve diksiyon o ilişkiden ne kadar başarılı ayrılacağınızı belirlemekte. Pazarlama üzerine bir işiniz varsa ütülü ve şık kıyafetler giymeniz beklenir. Ama eğer codersanız pijamayla dahi dolaşabilirsiniz. Yöneleceğiniz iş sektörüne karşın toplumun beklentilerini es geçmeyin. İş fikri bulma konusunda düşünürken kendi fiziksel yetkinliklerinizi de hesaba katın.

Diksiyonum kötü, çok güzel yada yakışıklı da değilim diyebilirsiniz. Peki ne kadar zekisiniz? Eğer yeterince akıllıysanız fiziksel tüm eksileri giderebilirsiniz. Bu sadece bazıları için küçük bir avantajdır, kader belirleyici değil.

Yaşanılan Şehre Uygun İş Fikri Bulma

Ülkemizdeki 7 bölgenin 4’ünde iş potansiyeli diğerlerine göre daha düşük, bu bilinen bir gerçek. Coğrafya kaderdir sözünün ne kadar doğru ve ne kadar yanlış olduğunu hatırınızdan çıkarmayın. Hem doğru, hem yanlış olmasıyla ne demek istiyoruz? Eğer tutar da küçük bir İç Anadolu şehrinde, Güney Doğu Anadolu şehrinde bilişim şirketi kurarsanız %90 batarsınız. Yaşanılan şehre uygun iş fikri bulma bu yüzden önemli. Aynı bilişim şirketini aynı imkanlarla İzmir, Mersin, Adana, İstanbul, Ankara gibi metropol şehirlerde kurduğunuzda başarılı olma ihtimaliniz daha yüksek olacaktır.

Bu noktada yapabileceğiniz işler listesi inanılmaz daralacaktır. Havadan sermaye gelse ve bu sermaye düşündüğünüzden 10-20 kat yüksek olsa dahi işin kurulacağı şehir, sermayeden daha belirleyici olacaktır. Elinize not defteri alıp şehir turuna çıkın ve gördüğünüz işletme türlerini kaçar tane olduğunu belirtecek şekilde yazın. Bunu gerçekten yapın. Tavuk dönerci ile çiğ köfteciyi ayrı ayrı yazmayı unutmayın. Bu şekilde yaşadığınız şehrin neye ihtiyacı olduğunu anlayabilirsiniz.

İş Kuracak Sermayeyi Bulmak ve Doğru Kullanmak

Hangi iş alanına yöneleceğinizi buldunuz mu? Harika. Peki ya para? Çoğu kişi iş fikri bulma yolunun henüz en başındayken sermayeyi dert eder. Hani derler ya, akıl var ama para yok diye. Siz bu hataya düşmeyin. Önce ne iş yapacağınızı tüm detaylarıyla düşünün, planını hazırlayın, olası hataları ve çözümleri üretin. Bütün bunları cebinizde 0 TL ile yapabilirsiniz, hayal kurmak bedava. Sermaye bulmak üçüncü adımdır. Bu adımlar sırasıyla analiz, planlama ve kuruluş. Daha sonrasında tanıtım, büyüme, dengeleme ve yayılım olarak devam ediyor. Eğer sizin için, şehriniz için en doğru iş fikrini bulduğunuza inanıyorsanız “yine” sırasıyla sermaye için kapısını çalacağınız kişi ve kurumlar şunlar:

  • Anne, baba, abi, kardeş; yani aile çevreniz. Bu devirde babanız bile sermayeyi iyi bir sunuma verir. Ailenizden diye laf arasında sermaye isterseniz olumsuz yanıt alırsınız. Ne kadar inanmış ve iyi analiz etmiş olduğunuzu onlara aktarabilmelisiniz. Yine olumsuz sonuç alırsanız veya ailenizin bütçesi uygun değilse sonraki adımları uygulayabilirsiniz.
  • KOSGEB ve İş-Kur’a proje başvurusu yapmak. İşin açığı bu şekilde fon almak reklamları yapıldığı kadar kolay değil. Hem malum sebepler, hem de başvuru sayısı çok yüksek olmasından ötürü on binde, hatta elli binde bir kabul ediliyor. Kabul edilenler de çok uzun sürelere yayılmış olarak destek alabiliyor. Yinede denemeden olmaz. Mutlaka düzgün bir proje dosyası hazırlayıp bu iki kuruma başvuru yapın. Evet, kabul edilme ihtimali düşük ama isteyenin bir yüzü kara.
  • Bankaları bu listeye eklemeyi hiç mi hiç istemiyoruz ancak el mahkum. Bankaların faiz oranları, kredi şartları iş kuracak biri için inanılmaz zorlu. Üstelik daha öncesinde sigortalı bir işiniz, bir yatırımınız yoksa kredi alma ihtimaliniz yine çok düşük. Yinede bu yola girerseniz banka nasıl olsa veriyor diye ihtiyacınızdan daha fazla para almayın. Hatta yarısını isteyin, diğer yarısını akrabalarınızdan, dostlarınızdan temin etmeye çalışın. Çünkü o çok düşük faiz oranları birkaç ay ödemeyi aksattığınızda hayatınızı elinizden çalacak kadar yükselebiliyor. Aman iyi ölçüp biçin, 15 milyon kişinin bankalara borçlu olduğunu unutmayın.
  • Opsiyonel olarak tanıdığınız veya yatırım alanı arayan sermayedarlar ile görüşün. Bu yatırımcılar genellikle metropol şehirlerde oluyorlar. Eğer elinizde gerçekten düzgün ve gelecek vaat eden bir proje dosyası varsa bu kişilerin kapısını çalmaktan çekinmeyin. Aralarında dürüst, insana değer veren ve kaliteli kimseler de var. İnanın var.

İş Kurmak Hakkında Son Olarak

İş fikri bulma esnasında “bu son kurşunum” mantalitesine kapılmayın. Ne kadar inanırsanız inanın, ne kadar yaratıcı bir fikir olursa olsun mutlaka başarısız olma ihtimali vardır. Bu nedenle kendinizi tümüyle projeye bağlamamak, bir esneme payı vermek ve yedek planlar yapmak en doğrusudur. Ayrıca diğer insanların proje üzerine yaptığı yorumları bilmişlikle ve onlar anlamaz düşüncesiyle değerlendirmeyin. Özellikle yaşı ilerlemiş kişilerin teknoloji, bilişim ile alakalı dahi olsa iş fikriniz hakkında söylediklerini dikkate alın. Çünkü yapılacak iş ne kadar yenilikçi olursa olsun, bu iş eski ve bildiğimiz toplumda inşa edilecektir.

Ayrıca kuracağınız işin birden bire patlayacağını, milyonlar kazandıracağını düşünmeyin. Her iş bir devinim yaratma amacı taşır. Öncelikle yatırımınızı geri alma, ardından aylık ihtiyacınızı karşılama, sonrasında istihdam yaratma ve nihayetinde adım adım büyümeyi hedeflemelisiniz. Umarız bu yazıda verdiğimiz fikirler iş fikri bulma yolunda araştırmalar yapan kişilere faydalı olur. Konu hakkında söylemek istediklerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Değerlendirme Bulunamadı