İş Kurmak İsteyenlere Yaprakları Banknot Bitkiler

İş Kurmak İsteyenlere Yaprakları Banknot Bitkiler

İş kurmak, hayat kurmak anlamına geliyor. Hangi alanda çalışacağınız hayatınızın nasıl devam edeceğini, ekonomik durumunuzu, hatta siyasete ve ideolojilere olan bakışınızı dahi belirleyecektir. Web’de arama yaparken veya çevrenizdekilere danışırken “iş kurmanın” yalnızca para kaynağı edinmekten ibaret olmadığını aklınızın bir köşesinde bulundurun, ki sonrasında sevmediğiniz bir işte mutsuz olmayın. Eğer kamu spotu bölümünü bitirdiysek sizler için tarım konusunda birkaç iş kurma tavsiyemiz var. Tarım diyince hemen sekmeyi kapatmayın, belki de bu bitkilerden biri hayatınızı değiştirecek.

Masa Başı İş Yok mu?

Yok, yani var ama masada oturup işinizi birkaç imza ile, toplantılar ile, telefonlar ile yönetene değin önce sahada çalışmanız gerekecektir. Bu kural bütün sektörlerde geçerli, masa üreten bir marangoz olsanız bile. İş kurma fikirleri ekseriyetle (internetin yaygınlaşması ile) bilgisayar ve bilişim sektörü özelinde verilir. Metin yazarlığı, web site yöneticiliği, e-ticaret gibi artık duya duya doyduğunuz meslekler ne yazıldıkları kadar kolay, ne de kazançlı. Ancak tarım böyle değil. Tarım, belki de insanoğlunun genlerine yerleşmiş, hemen hemen herkesin yatkın olduğu ama bu yatkınlığı fark edemediği bir alan. Ayrıca mutlak devamlılığı olan tek sektör. İnsanoğlu tarım ile hem gıdasını, hem de tekstilini sağlar. Elbette modern tarım ile enerji ihtiyacımızı dahi karşılayabiliyoruz. Anlayacağınız ne varsa yine kazmayla dövdüğümüz kara toprakta var.

Balkona Domates Ekmemizi mi Söyleyeceksin?

Balkona ekmezseniz yararınıza olur. Öncelikle ne ekileceğini belirleyelim. 2019 Nisan ayı itibariyle Türkiye’de yetiştirilebilen ve en yüksek kazancı sağlayan tarım ürünleri şunlar:

  • Ejder meyvesi, bir diğer adıyla pitaya.
  • Stevia, bir diğer adıyla şeker otu.
  • Safran, bir baharat türü.
  • Kinoa.

Tek bir bitki türü söyleyip yazıyı onun ekseninde kurmamamızın sebebi siz okuyucuların yaşadığı bölgelerin farklı olabileceğini düşünmemiz. Bu tarım ürünlerinin her birinin detaylarından, kazanç oranlarından bahsedeceğiz ama öncesinde bir iş nasıl kurulur, ön hazırlığı nedir, bunları anlatmamız gerek.

Akıl Veriyorsun da Para?

İş kurmak isteyenlere göre en büyük problem para gibi görünebilir. Gerçek şu ki en büyük problem ne iş kuracakları, yani işin akıl kısmı. Para bu sefer harbiden ikinci sırada. Yinede finansman olmadan aklın bir faydası olmayacağı için:

  • Atadan kalma araziniz varsa
  • 25 bin TL üzerinde bütçeniz varsa
  • En azından 8 ay boyunca kira, fatura, hayat masraflarını karşılama konusunda sorun yaşamayacaksanız

tarım sektöründe bir iş kurabilirsiniz. Para bulma konusunda bankalara başvurabilirsiniz elbette ama elinizde bir proje ve/veya hafif tabiri ile tanıdığınız yoksa olumlu sonuç almanız zor. Bunun yerine yakın çevrenizden borç almaya çalışın ama iş kuracağım diye de yolunuz tefeciye düşmesin. Gereken altyapıyı oluşturamıyorsanız başka bir sektöre yönelmeniz gerekiyor demektir.

Son Okuduklarınız ile Moraller Sıfırlandıysa

İş kurma sürecinin provasını yapıyorsunuz demektir; çünkü bu yolda sizi birçok hayal kırıklıkları, zorluklar bekliyor. Zafer, vazgeçmeyenlerindir. Şimdi söz verdiğimiz üzere şu hayatınızı değiştirecek tarım ürünlerini kısaca tanıyalım. Ama bitkiler hakkında detayları okurken yetiştiği bölgelere dikkat edin, eğer Kars’a ejder meyvesi ekmeye kalkarsanız günahı bizim boynumuza değil.

Ejder Meyvesi, Pitaya, Pitahaya, Gece Kraliçesi (her gören başka bir şey demiş meyvesi)

Yahu bir meyvenin on tane ismi olur mu? Oluyormuş ama Türkiye’de ekseriyetle ejder meyvesi olarak bilinen ve aslen astropik sevimli, müthiş lezzetli (tatma fırsatı buldum) meyvenin adeti 15 lira. Yanlış yazdın galiba, kilosu 15 liradır diyebilirsiniz ama doğru yazdım. Ejder meyvesi ülkemizde ilk olarak Mersin’de Ahmet Gencay isimli bir abimiz tarafından deneme amaçlı ekildi. Kendisi bu meyveyi Vietnam’dan merak edip sipariş etmiş, sonrasında bahçesine ekmiş ki bir de ne görsün, Migros ve Carrefoursa gibi market zincirlerinin alım departmanları bizzat gelip bahçesinden satın alıyorlar. Üstelik ortalama 500-700 gram ağırlığında olan bir adet ejder meyvesi için 15 TL ödüyorlar.

Ejder meyvesinin ülkemizdeki hikayesi nispeten kısa ama Çin’de, Vietnam’da ve diğer birçok Asya ülkesinde binlerce yıllık bir geçmişe sahip. Astropik iklim kuşağında yetişiyor. Şimdi bize astropik falan bir garip konuşma, açık ol derseniz. Ilıman ve yağmurlu iklim anlamına geliyor diyebiliriz. Ülkemizin güney sahilleri boyunca neredeyse tüm illerimiz bu iklim kuşağındadır. Yani ejder meyvesini İzmir, Aydın, Muğla, Antalya, Denizli, Adana, Mersin ve Hatay’da yaşıyorsanız yetiştirebilirsiniz.

Ülkemizde tüketimi çok düşük olan bir meyve ancak neredeyse %100 ihraç edilebiliyor. Ekim yaptıktan sonra bölgenizdeki zincir marketlerin sorumluları ile, hal çalışanları ile iletişime geçerseniz çok kolay şekilde satabilirsiniz.

Stevia, Türkçesi: Şeker Otu

Stevia özelliklerini okuduğunuzda “sen ne diyorsun değişik değişik” diyeceğiniz bir bitki. Aynı gramajdaki şeker pancarından üretilmiş şekerden 40 kat daha tatlı olan stevia 0 kalorili. Elbette gerçekten 0 kalori değil ama öylesine düşük enerji veriyor ki çaya attığınız şekeri karıştırırken şekerden alacağınız kaloriyi yakıyorsunuz. Şeker hastaları, obezite hastaları için uygulanan perhizlerde mutlaka yerini alıyor. Hani şu tablet olarak eczanelerde satılan tatlandırıcıları hatırladınız mı? İşte onlar hep stevia.

Peki stevia yetiştiricisi ne kadar kazanabilir? Size biraz hesap yaptırayım ki “0 kaloride” uçan aklınızı tekrar başınıza getireyim. Stevia yılda 3 kez hasat edilebilen bir bitki. 1 dekar arazide yılda üç defa hasat edildiğinde ve hasat edilen bu yapraklar kurutulduğunda elinizde 400 kilogram kuru stevia yaprağı olacaktır. Şimdi bu kuru stevia yapraklarını 100 gramı 20 TL’den satın. Kaç lira etti? Evet, benim de matematiğim orada bitti.

Şuanda ülkemizde yılda ortalama 300 ton stevia üretimi yapılmakta ve halen daha üretim ihtiyacı mevcut. Birçok farklı iklim koşulunda yetiştirilebiliyor. Şöyle ki ilk olarak Antalya’da ekildi, sonra Şanlıurfa’da, ardından Rize’de. Yani toprağınız yalçın değilse stevia üretebilirsiniz.

Safran, Yemeğe Altın Tozu Atmışsınız Gibi

Safran dedikten sonra bir baharat olduğunu hemen söylemek gerekiyor. Mazallah fiyatını duyduktan sonra onu elmas, yakut gibi bir değerli taş, plazmatik bir cisim, uzaydan düşen bir meteor taşı zannedebilirsiniz. Safran bu yazıda bahsettiğimiz tarım ürünleri arasında en yüksek kazancı sağlayan bitki. Kilosu 2016 yılında 30 bin TL’den, 2017 yılında 38 bin TL’den, 2018’de ise 40 bin TL’den satıldı.

Safran üretimi için sürekli sulaması yapılabilecek bir araziye ihtiyacınız olacak. İyi haber şu ki safran üretimi Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından destekleniyor. Eğer araziniz varsa, biraz da sermayeniz varsa hemen bir proje dosyası oluşturup ilinizdeki Tarım ve Orman Müdürlüğüne başvurun.

Satış fiyatını görünce hemen heveslenmiş, hadi beyler hadi, kalkın safran üretiyoruz diye galeyana gelmiş olabilirsiniz. Ama durun, kilosunun 40 bin liraya satılmasının bir sebebi var. Eğer gerçekten ilginizi çektiyse safran hakkında detaylı bir araştırma yapmanızı ve iyice ölçüp biçmenizi öneririz.

Kinoa: Arpa, Buğdayın İngiliççesi

Tarım sektöründe iş kurma fikirleri yazımızın en kötü alt başlığına hoşgeldiniz, kinoa efendim, kinoa. Bu tarım ürününü listeye eklememizin sebebi, okuyucular arasında bir kişiyi bile sektöre kazandırmamazlık etmeyelim, mutlaka herkese bir şeyler ekip diktirelim isteği. Şakası bir tarafa, kinoa Türkiye’nin 81 ilinin 81’inde de yetiştirilebiliyor. İster sula, ister sulama. Hatta ekme, yine de yetişiyor! Şaka şaka.

Kinoa kilosu yaklaşık 4.5-7 TL arasında toptancılara satılabilen, ayakları yere basan bir tarım ürünü. Buğday ve arpa kg fiyatının son birkaç yıldır 1 TL civarında olduğu düşünülürse iyi bir rakam. Kolay yetiştirilebiliyor, özel bir çabaya ihtiyaç duyulmayacaktır. Ülkemizde ilk olarak Tekirdağ’da ekildi, sonrasında da yavaş ama etkili bir yayılma sürecine girildi. Ejder meyvesi, stevia, safran; tüm bu bitkiler gerçekten özel olarak ilgilenilmesi gereken bitkiler ama kinoa öyle değil. Boş duran bir araziyi değerlendirmek istiyorsanız küçük bir bütçeyle dahi ekimini yapabilirsiniz.

Son Olarak

Yukarıda size belki de hayatınızda ilk kez duyduğunuz bitkilerden bahsettik. İçinizde bir şüphe oluşmuş olabilir, “adını sanını bilmediğim şeyler, çok riskli” diye düşünebilirsiniz. Ama unutmayın, eğer bir ürün çok fazla ise, yani arz çok fazla ise talep edenin ödediği fiyat düşer. Daha adı dahi çok az bilinen bu ürünlerin üretim miktarı da bilinirlikleri ile doğru orantılı. O yüzden kazanç potansiyelleri de yüksek. Hayatta atılan her adım kendince bir risk taşır. Önemli olan adımlarınızı tüm risklere rağmen cesurca atmanız. Umarız bu yazı amaçladığı gibi doğru bilgiler, akılcı öneriler sunabilmiştir.

Değerlendirme Bulunamadı