Nasıl Youtuber Olunur? Tüm Detaylarıyla Youtuber Olmak

Nasıl Youtuber Olunur? Tüm Detaylarıyla Youtuber Olmak


Bantlanmış webcamlerin özgürleşme zamanı geldi. Söyleyecek bir şeyi olan herkesin kamera karşısına geçip konuşabildiği, düşüncelerini aktarabildiği bir dönemdeyiz. Artık sadece ekonomist, gazeteci, öğretmen, oyuncu veya esnaf değil; youtuberız da. Nasıl youtuber olunur sorusuna adım adım yanıt vereceğimiz bu yazıda hem Youtube’ın evrimini, hem de bizlere olan etkisini ele alıyoruz. Aynı zamanda Youtube’da etkili noktalara ulaşabilmek için bilinmesi gereken bazı kritik ipuçlarını da çekinmedik paylaştık.

Nasıl Youtuber Olunur Giriş 101: Temel Adımlar

Bir günde 75 milyon gün dolusu video izlenilen Youtube’da eğer doğru adımları atarsanız sizin de izlenilmemeniz imkansız. Hesap açmadan, kanal konusu, video konusu bulmaya, niche kelime avcılığına ve partnerlik sistemlerine değin birçok konuya değineceğiz. Tabii işler en başından başlayacağı için Google hesabı oluşturmayı bilenler kızabilir. Basit konuları biliyorsanız temel adımları yazıyı kaydırarak geçebilirsiniz, kimse alınmayacaktır. Girizgahı yaptıysak başlayalım.

Youtube Kanalı Açmak

Youtube’da bir kanal açabilmek için Google hesabına ihtiyacınız var. Bunun için https://accounts.google.com/signup adresinden üyelik formunu doldurmalısınız. Google hesap adınız ile Youtube kanal adınız aynı değildir, bu yüzden gerçek adınızı kullanabilirsiniz.

Hesabınızı oluşturduktan hemen sonra Youtube’a girebilir ve Google hesabınız ile oturum açabilirsiniz. Hayırlı, uğurlu olsun. Artık sizin de bir Youtube kanalınız var.

Youtube Kanal Adını Belirleme

Kanal adınızı düzenlemek için öncelikle https://www.youtube.com/account adresine giriş yapın. Kanal adının yan tarafında bulunan “Google’da Düzenleyin” butonuna tıkladığınızda isim değişikliği ekranı açılacaktır. Burada değiştireceğiniz isim Google+ ve Youtube kanal adınızı kapsıyor. Eğer bir marka hesabı açmadıysanız birçok Google uygulamasında bu ismi görebilirsiniz.

Youtube Kanal Profil ve Kapak Fotoğraflarını Yükleme

Youtube ana sayfasındayken sağ üstteki profil fotoğrafınıza (daha önce belirlemediyseniz kanal adınızın ilk harfini gösteren icon) tıklayıp “Kanalım” butonuna tıklayın. Açılan sayfada “Kanalımı Özelleştir” butonuna tıkladığınızda kapak fotoğrafını ve profil fotoğrafını düzenleyebileceğiniz sayfa açılacaktır. Eğer Google Fotoğraflar’ı kullanıyorsanız burada buluta yüklenmiş görsellerinizi görebilir ve seçebilirsiniz. Dilerseniz de bilgisayarınızdan yeni bir fotoğraf yükleyebilirsiniz.

Youtube kanalının kapak resminin belirlenmesi

Youtube kanal kapak fotoğrafı çözünürlüğü için tavsiye 2560 x 1440’dir. Kapak fotoğrafları cihazlara göre şu boyutlarda görüntülenir:

 • Bilgisayarlarda 2560×423
 • Akıllı telefonlarda 1546×423
 • Tablet bilgisayarlarda 1855×423
 • Android TV’lerde 2560×1440, yani tam boyutlu görünür.

Dilerseniz https://www.canva.com/tr_tr/yapma/banner/youtube/ adresinden ücretsiz olarak Youtube kanal kapak fotoğrafı oluşturabilirsiniz.

Youtube Kanalının Konusunu Belirleme

Eğer düğün videonuzu yayınlamayacaksanız ve Youtube’dan para kazanmak amacı güdüyorsanız mutlaka ilgi çekecek, devamlı içerik üretilebilecek bir konuda kanal açmanız gerekiyor. Youtube kanal konuları düşünürken ne çok bilinen, ne de hiç bilinmeyen alanlara gitmemek gerek. Örneğin; Youtube oyun kanalı açma fikri bir dönem için çok iyi bir fikirdi ama bugün neredeyse hiç ilgi çekmiyor. Bununla birlikte oyun ipucu videoları veya ilk 10 dakika videoları izlenebilir. Youtube kullanıcı kitlesinin çoğunlukla neleri takip ettiğini iyi anlamak gerek. Üstelik bu analizi her 3-4 ayda bir yenilemek gerekebilir.

Youtube kanal konuları genel olarak;

 • DIY (Do It Yourself)
 • Vlog
 • Yazılım İncelemeleri
 • Donanım İncelemeleri
 • Mutfak ve Pişirme
 • Spor, Antrenman
 • Gündemi Yorumlama
 • Oyun İnceleme
 • Değişken Konular Hakkında Sohbet
 • Sağlık, Geleneksel Tedavi Yöntemleri
 • Alışveriş Tavsiyeleri
 • Drama İçeren veya İçermeyen Komediler
 • Seyahat ve Gezi Vlogları
 • Tarih
 • Müzik İnceleme
 • … ve daha fazlası

Yukarıdaki genel konulardan herhangi birini belirlerken sadece o konuyu seviyor olmanız yeterli olmayacaktır. Örneğin; yazılım inceleme konusunda bir kanal açtığınızda bir programın farklı işletim sistemlerindeki performanslarını test edebilmeniz gerekecektir. Bunun için Linux, Mac ve Windows işletim sistemlerine sahip olmanız, benchmark testlerinin nasıl yapıldığını ve okunacağını bilmelisiniz.

https://creatoracademy.youtube.com/page/lesson/niche adresinden Youtube’da hangi konularda içerik üretebileceğiniz hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Daha az teknik bilgi gerektiriyor gibi görünen gündemi yorumlama, oyun inceleme yada alışveriş tavsiyeleri konuları dahi kendi özellerinde birçok gerekliliğe ihtiyaç duyuyorlar.

Peki, neden? Çünkü Youtube’a içerik üreten milyonlarca kişi var. İzleyici kitlesi bundan 6-7 yıl öncesi gibi 144p videoları el mahkum izlemiyor. Videoyu yeterli görmediği anda unlike tuşuna tıkladıktan hemen sonra başka bir videoya geçiyor. İzleyici kitlenizi oluşturmanın ve genişletmenin ilk aşaması da yetkin olduğunuz konuda içerik üretmeniz.

En uzun süreler izlenen videolar genellikle DIY, mealen kendin yap videolarıdır. Özellikle ahşap ve metal işçilikleri üzerine videolar 30 dakika ile 1 saat arasında değişmelerine rağmen milyonlarca izlenirler. Üstelik bu videolarda konuşma pek bulunmayacağından yurt dışından izleyici de elde edebilirsiniz.

Kendin yap videolarından hemen sonra takdir ederseniz ki inceleme videoları çok rağbet görüyor. İzlenme olarak daha yüksek sayıda olmalarına rağmen süre açısından ikinci sıradalar. Tüketimin, alışverişin çok kolay hale geldiği bugünlerde insanlar bir şeye para vermeden önce çoğu zaman ürün hakkında yorumları okuyor, varsa bir inceleme videosunu izliyor. Bu tür içerikler üretmek çok kısa sürede popülerlik elde etmenizi sağlayacaktır.

Niche Kavramı

Youtube niche kanal konusu belirlemek hakkında daha önce herhangi bir şey duydunuz mu? Eğer webmaster geçmişiniz varsa niche kelimesi size bir şeyler anımsatacaktır. İngilizcesi niche, Türkçesi de niş olan ve bu açıdan hiçbir şey ifade etmeyen bu kelime rekabeti düşük ancak gelir potansiyeli yüksek konu anlamına gelir.

Niche konular bulabilmek için öncelikle niche arama kelimeleri bulmalısınız. Bunun ücretsiz ve en kolay yolu Google’u kullanmaktır. Google’ın otomatik tamamlama özelliği ile pek çok arama kelimesi niş olmaya yönelebilir. Örneğin; arama motoruna “Facebook hesap” yazdığınızda “ayarları, dondurma, gizlilik” vb. çok bilinen ve hakkında çok içerik üretilmiş arama önerileri en başta görülecektir. Ancak hesap silme, hesabı kapatma veya hesapları birleştirme gibi daha az bilinen konular da önerilerde görüntülenir.

Niş Youtube video konuları, video etiketleri bulabilmek için şu adreslere göz gezdirmenizi öneririz:

Ayrıca Google aramaya yönelik niş kelimeleri de kullanabilirsiniz. Siz daha sormadan yanıtlayalım; Google Arama ile Youtube’ın ne alakası var? Aslına bakarsanız 2016’ya kadar çok fazla bir alakaları yoktu ama insanlar 2016 sonrasında uzun uzun yazılar okumaktansa 10-12 dakikalık videolar ile yanıt almayı yeğler hale geldi. Ama siz yine de bu yazıyı okumaya devam edin.

Youtube kanal konusu belirleme aşamasını kendi yeteneklerinize ve hedeflediğiniz kitlenin büyüklüğüne göre belirledikten sonra sırada video edit süreci var.

Youtube Video Edit İçin Hangi Programları Kullanabilirsiniz?

Video edit becerisini edinmek nasıl Youtuber olunur yolunda sizi bekleyen teknik bir öğrenme süreci. Maalesef bunu öğrenmeden Youtuber olmak, etkili bir Youtuber olmak mümkün değildir. Ancak video edit, mantığını kavradığınızda ve videolarınızı düzgün çektiğinizde bir zorluk olmaktan çıkacaktır.

Youtube Video Düzenleme Programları

Youtube videolarınızı editleyebileceğiniz en iyi programlar şunlar:

Adobe Premiere Pro CC : Apple’ın Final Cut programından sonra piyasada bulunabilecek en kaliteli video edit programıdır. Ücretli bir program. Ürün sayfası: https://www.adobe.com/tr/products/premiere.html

Final Cut : Apple tarafından geliştirilmiş olan ve Mac PC’lerde çalışmak üzere optimize edilmiş olan bu video edit programını eğer bir Macbook’unuz varsa kullanabilirsiniz. Ücretli bir program. Adresi: https://www.apple.com/tr/final-cut-pro/

Shotcut : Linux gönüllü topluluğu tarafından oluşturulmuş ve geliştirilmeye devam eden orta seviye bir edit programı. Temel tüm ihtiyaçları karşılıyor ancak özel efekt, animasyon gibi işlevleri yok. Tamamen ücretsiz bir program. İncelemek için https://shotcut.org/ adresine gidebilirsiniz.

Lightworks : Kesinlikle tavsiye ettiğimiz müthiş fonksiyonel bir video edit programı. Youtuberlar için ilk tercih Lightworks olmalı. Ücretsiz olarak kullanılabiliyor ancak ek özellikler için aylık ödeme yapılmalı. İndirmek ve incelemek için https://www.lwks.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

OpenShot : Yine Linux gönüllüleri tarafından geliştirilmiş olan açık kaynak kodlu bir video edit programı. Shotcut’ın aksine OpenShot’ta animasyonlara, katmanlara ve efektlere izin verilmektedir. Eğer Lightworks’ün ücretli versiyonunu kullanamıyorsanız tercihinizi OpenShot’tan yana kullanmanızı öneririz. Adresi: https://www.openshot.org/tr/

Youtube’dan para kazanmak istiyorsanız öncesinde biraz emek vermeniz gerekecek. Yukarıdaki programlardan size ve bütçenize uygun olanı belirledikten sonra web’deki dökümanları kullanarak nasıl çalıştıklarını öğrenmelisiniz.

OpenShot, LightWorks ve ShotCut programlarını öğrenmek oldukça kolaydır. Ancak Adobe Premiere ve Final Cut çok daha profesyonel çalışmalarda kullanıldıklarından öğrenme süreci uzayabilir.

Ücretsiz Müzik ve Ara Videolar Temin Edebileceğiniz Adresler

Bir zamanlar Youtuberların en büyük problemleri telifi olmayan müzikler bulabilmekti. Neyse ki Youtube bizzat konuya dahil olarak telifi olmayan müzikler ansiklopedisi kurdu.

Telif hakkı olmayan Youtube müzik kitaplığı

Youtube Ses Kitaplığı’nı incelemek için http://www.youtube.com/audiolibrary adresine gidebilirsiniz. Buradan dilediğiniz müziği indirip videolarınıza ekleyebilirsiniz. Youtube Ses Kitaplığı dışında şu adreslerden de yararlanabilirsiniz:

https://soundcloud.com/ Soundcloud’ta telifsiz müzikler araması yaptığınızda karşınıza on binlerce sonuç çıkacaktır.

https://www.pond5.com/ Pond5 sitesinde yayınlanan tüm müzik ve videolar telifsizdir, dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

https://incompetech.com/music/royalty-free/ Royalty Free kategorisinde videolarınız için fon müziği ve efekt sesleri indirebilirsiniz.

https://danosongs.com/ Bir kişiye ait olan bu web sitesinde videolarınızda ihtiyaç duyacağınız atmosfer müzikleri yayınlanıyor. Oldukça kaliteli bir site ve sadece bağışlarla ayakta duruyor. Youtube’dan para kazandığınızda Dan-O’ya birazcık bağış yapmayı ihmal etmeyin.

https://musopen.org/ Müziği özgür bırakacağız sloganıyla hizmet veren Musopen hem fon müziği, hem de efekt sesleri bulabileceğiniz geniş bir kitaplığa sahip.

Bu adresler dışında Google’da “Royalty Free Music” şeklinde arama yapmanız halinde onlarca farklı sonuca ulaşabilirsiniz. GPL lisans akımının günden güne yayılması sayesinde Youtuber’lar videolarını çok daha özgür şekilde hazırlayabiliyorlar.

Youtube’a Video Yüklerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Youtube’a yüklediğiniz videolar öncelikle başlığına ve açıklama yazısına göre listelenir. Ayrıca yardımcı fonksiyon olarak etiketler kullanılır. Bu nedenle Youtube’a videoyu yüklerken bu aşamaları üstünkörü geçmek çok kaliteli bir videonun kitlesine ulaşamamasına neden olabilir.

Youtube video yükleme ekranı

Video Yüklerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Videoyu yüklerken dikkat edilmesi gereken noktalar:

Başlık Seçimi : En fazla 110 karakterden oluşması tavsiye edilir. Tamamı büyük veya tamamı küçük yazılmış başlıklar dikkat çekici olabilir. Ancak en doğrusu Türkçe kurallarına uygun biçimde başlığı girmektir.

Açıklamamın Belirlenmesi : En fazla 5.000 karaktere izin verilen açıklama bölümüne videonun kısa özetini yazmak, video içerisinde bahsedilen ürün veya web adreslerinin bağlantılarını vermek gerekir. Bu bölümde kesinlikle ama kesinlikle meta anahtar kelimeleri listelemeyin. Birçok amatör Youtuber’ın yaptığı bir hata maalesef. Meta anahtar kelimeler zaten etiket olarak girilirler. Eğer açıklama kısmında böyle bir şey yaparsanız videonuz spam listesine alınır.

Etiketlerin Girilmesi : En fazla 50 adet etiket girmenize izin verilmektedir. Videonuzun başlığında ve açıklama yazısında yer almayan ancak konuyla bağıntılı anahtar kelimeleri aşırıya kaçmadan ekleyebilirsiniz.

Abone Sayısı Arttırma ve Elde Tutma Yöntemleri

Nasıl youtuber olunur yolundaki en kritik süreçlerden biri, abone elde etmek. İlk abonelerinizi elde etmeye çalışırken birçok kişi anlamsız ve çok fazla sayıda video yüklemeyi tercih ediyor. Böyle bir şey yapmak yerine kanalı açıp unutsanız çok daha iyi. Önemli olan şey kaliteli ve hedeflediğiniz kitleye hitap eden içerikler sunmak. Bunun için:

 • Abone sayınız 1 milyonmuş gibi düzenli ve kaliteli içerikler üretmelisiniz.
 • Diğerlerinden daha fazla izlendiği için aynı konuda kendini tekrar eden içerikler üretmeyin.
 • Abone ve beğeni sayılarını gizlemeyin. Az olan abone sayısını gizlemek herhangi bir işe yaramaz, aksine insanların gıcık olmasına bile neden olur.
 • Videolarınızı sırf daha fazla para kazanayım diye 10 dakikaya tamamlamayın, bunun için insanlara 30-40 saniye boyunca intro izletmeyin.
 • İntro demişken; intro dönemi çok eskide kaldı. Kanal tanıtımınızı ve abone ol fligranını videonun sonunda kullanmanız çok daha iyi olacaktır.
 • Video içerisinde sözlü olarak “sadece 5 saniyede” kanala abone olunması çağrısı yapabilirsiniz, bunu videoya geçmeden önce yapmanızı öneririz.
 • İzleyici kitlenizin ahlaki yapısını göz ardı etmeyin. Kitleleri dışlamak veya kendini beğenmiş görünmek çok kısa sürede yok olmanıza neden olacaktır.
 • Abonelerinizin yazdıklarına cevap vermeye çalışın. Eğer cevap veremiyorsanız en azından beğeni gönderin. İzleyiciler, Youtuber’lar tarafından dikkate alındıklarını bilmek isterler.
 • Bazı içeriklerinizde izleyicilerinizin sorularını cevaplayın ve olumlu-olumsuz eleştirilerini değerlendirin.

Youtube Analytic Göstergelerini Okumak

Video editlemeden sonra bir başka teknik aşamaya daha geldik. Nasıl Youtuber olunur diye düşünürken bir de bakacaksınız ki veri analizcisi olmuşsunuz. Youtube videolarınızın izlenme raporlarını inceleyebileceğiniz Youtube Analytic kanal kitlenizi daha yakından tanımanızı sağlayacaktır. Gerek temel demografi bilgileri, gerekse izlenilen cihaz teknolojisi, izleme süresi, geri dönüşler gibi bilgileri edinebilirsiniz. Youtube Analytic verilerini iyi okumak sonraki videolarınızın izlenmelerini arttırmak açısından büyük önem taşıyor.

Youtube analytic verilerinin okunması

İnsanların videolarınızın yarısındayken veya başka bir noktasında izlemeyi bırakmaları iyi bir işaret olabilir. Örneğin; birçok izleyici uzun süren girizgah kısımlarından sıkılıp videoyu sarabilir veya daha kötüsü izlemeyi bırakabilir. Ayrıca videonun ortalarında çıkılıyorsa videoda ihtiyaç duyulan akıcılık yok demektir. Like ve Disslike oranlarından videonuzun ne kadar akıcı ve bilgilendirici olduğunu zaten görebilirsiniz.

Analytic raporlarını her video için ayrı ayrı ele alın. Toplam raporlar çoğu zaman yanıltıcı olabilir. Dakikalar üzerinden yapılan bir inceleme ile doğru sonuçları alırsınız.

İçerik Sponsorları Bulmak ve İş Ortaklığı Programlarına Katılmak

Taş yiyecek değilsiniz, elbette Youtuber’ların da paraya ihtiyacı var. Bunun için sadece Youtube reklamlarına güvenmek yeterli olmayabilir. Ha, elbette başlangıçta sadece Youtube’ın Google Ads aracılığıyla verdiği reklamlarla yetineceksiniz ama sonrasında bizzat içerik sponsorları ile anlaşmalar yapabilirsiniz.

İçerik sponsorları ekseriyetle alışveriş, online oyunculuk, dil eğitimi konularında reklam verir. Böylesi bir reklam alabilmek için belli bir abone sayısına ulaşmış olmanız gerekiyor. Ki bu rakam da aşağı-yukarı 100 bin abonedir. Hangi markalarla çalışabileceğinizi belirlemek için kanal kitleniz ile markanın hedef kitlesini karşılaştırın. Uyumun yüksek olması markanın verim almasını ve dolayısıyla size tekrar reklam vermesini sağlayacaktır.

Youtube’dan para kazanabilmek için 1000 aboneye ve 4.000 saat izlenmeye ulaşmış olmanız gerekiyor. Sonrasında bir Adsense hesabı açarak (buradan: https://www.google.com/adsense/ ) Youtube kanalınızla ilişkilendirebilirsiniz. Ancak bitmedi. https://www.youtube.com/account_monetization adresine giriş yaparak Adsense hesabınızı ilişkilendirmeli ve inceleme talebi göndermelisiniz.

Youtube iş ortaklığı programına başvuru ekranı

Marka içerik sponsorları bulabilmek için diğer Youtuber’ları izleyin. Bazı firmalar zaman zaman çok fazla reklam vererek ani çıkış yapmayı hedeflerler. İşte böylesi zamanlar sizin şansınızdır. Şirket ile iletişime geçerek kanal bilgilerinizi ve reklamı yayınlayacağınız videonun konseptini iletebilirsiniz.

Adsense Kazançlarının İzlenmesi

Adsense kazanç ekranın izlenmesi

Youtube’dan kazandığınız miktarı anlık olarak Adsense hesabınızdan görebilirsiniz. Ancak bu rakamlar ödeme yapılmadan önce denetlenir ve bot izlemeler, sahte tıklamalar düşülür. O yüzden kesinleşmiş bakiyenizi takip etmeniz daha doğru olacaktır.

Youtube İş Ortaklığı Programı

İş ortaklığı programları Youtube’ın kafa karıştırıcı bölümlerinden bir tanesi; çünkü sadece Youtube tarafından değil, başka firmalar tarafından da sunulabiliyor. Ama merak etmeyin, hepsini tek tek açıklayacağız.

Youtube videolarınızdan para kazanmaya başlamak için öncelikle bir iş ortaklığı programına girmeniz gerekir. Youtube bizzat kendisi bir program sunmaktadır. Buna göre reklam gelirinin ortalama %67’si kullanıcıya verilir ve kalanı iş ortaklığı sağlayıcısına gider. Büyük kanallarda kullanıcıya verilen pay daha yüksektir. Ama Youtube dışında da sunulan programlar vardır. Bunlara genellikle Youtube Partnerlik Şirketleri denilir. Youtube İş Ortaklığı detayları için https://creatoracademy.youtube.com/page/lesson/revenue-basics?hl=tr#strategies-zippy-link-2 adresini inceleyebilirsiniz.

Youtube Partnerlik’leri videolarda yayınlanan reklamlardan nasıl para kazandığınızı ve videonuz sonrasında önerilenleri belirleyen fonksiyonlar sunar. Bazıları 1000 izleme başına sabit ödeme yaparken, bazıları gösterime hiç para ödemeyip tıklamaya inanılmaz paralar ödemektedir. Ayrıca önerilen videolarda sizin kanalınızın başka videolarını ve aynı partner şirketindeki diğer kanalları gösterirler. Tüm bunlar kazanacağınız parayı arttırabilir yada azaltabilir. O yüzden belli bir noktaya kadar Youtube İş Ortaklığı ile yola devam etmek en sağlıklısıdır.

Ülkemizde hizmet veren şu Youtube partnerlik şirketlerini inceleyebilirsiniz:

Son Olarak

Nasıl Youtuber olunur sorusuna uzun uzadıya cevap vermeye çalıştığımız bu yazı “bile” yeterli değil elbette. Çünkü her aşamada kendinize göre özgün çıkarımlar yapmalı, bizim aklımıza gelmeyen sorunlarla baş etmeniz gerekecek. Ancak Youtuber olmak gerçekten de iyi bir iş kapısı. Kolay mı? Kesinlikle değil. Sabahın beşinde kalkıp pazarda tezgah açmak belki daha kolaydır. Ama Youtuber olmak sadece parayı değil, aynı zamanda şöhreti de beraberinde getiriyor. Asıl cezbediciliği de burada. Son olarak bir Youtube kanalı açacak olanlara emeğin, sürekliliğin ve dürüstlüğün mutlaka ama mutlaka iyi sonuç getireceğini söyleyelim.

Değerlendirme Bulunamadı