Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing) İle Para Kazanmak

Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing) İle Para Kazanmak

Günümüzde neredeyse sıfır maliyet ile kazanç getirecek bir iş yapmak oldukça zordur. Yapmak istediğiniz iş için belirli bir sermayeye sahip olmanız ve bununla birlikte karşılaşabileceğiniz risklere karşı hazır olmanız gerekir. Satış ortaklığı -diğer adıyla affiliate marketing-, bu riskleri ortadan kaldırarak satış yapmanıza ve kazanç elde etmenize olanak sağlayan bir sistemdir. Burada dikkat çekilmesi gereken nokta, satış ortaklığı sisteminde kendi ürününüzü satmıyor oluşunuzdur. Bir satıcının ürününü kendi yollarınızla o satıcının satış sayfasına yönlendirme yaparak kar alırsınız. İşte affiliate marketing sisteminin sıfır riskli bir iş olmasının temel nedeni budur.

Satış Ortaklığı Nedir?

Satış ortaklığı, genelde üç yapıdan oluşan bir sistemdir. Reklamveren olarak nitelendiren satıcı, satış ortağı olarak ürün linklerine yönlendirme yapan yayıncı ve bu ikisini buluşturan affiliate network şirketleri, ekosistemin parçalarıdır. Bazen aracı şirket olmadan da satış ortaklığı yapmak mümkündür. Fakat çoğu şirket, masraflardan ve zamandan tasarruf etmek amacıyla genellikle affiliate network şirketleri ile çalışır. Satış ortaklığı piyasada bulunan herhangi bir ürünün satışına herhangi bir yatırım yapmadan kazanç ortağı olmak diyebiliriz.

Satış Ortaklığı Nasıl Yapılır?

Bunun iki yolu vardır. İsterseniz direkt olarak satıcıların kendi satış ortaklığı sistemine üye olabilirsiniz. İsterseniz de network sistemlerine üye olarak daha fazla satıcı ile çalışma imkanı bulabilir, daha çok ürün satışı gerçekleştirme şansına sahip olabilirsiniz. Dünyada ve Türkiye’de satış ortaklığı hizmeti sunan birçok affiliate network şirketi bulunmaktadır. Eğer bu işe başlamak istiyorsanız, şirketlerin şartlarını ve sistemlerinin işleyişini inceleyerek kendinize uygun gördüğünüz birine üye olabilirsiniz. Eğer Türkiye pazarını hedefliyorsanız, Türk şirketlerle çalışmak daha doğru olacaktır.

Satış Ortaklığı Bulunan Firmalar

Affiliate network olarak adlandırılan bu şirketler, birçok reklamveren(satıcı) ile yayıncıları bir araya getirerek, sistemin işlevliğini arttırırlar. Network şirketleri, hem satıcılar için hem de yayıncılar için pratik bir çözüm sunarlar. Türkiye’de bu hizmeti veren şirketler bulunmaktadır. Onlardan bazıları şunlardır:

1. Gelir Ortakları

Güvenilir affiliate network şirketlerinden biri olan Gelir Ortakları, yüzlerce markayı yayıncılarla buluşturur. Sisteme üye olarak hangi markanın ne kadar komisyon verdiğini görebilir, dilediğiniz bir tanesini seçerek kazanç elde etmeye başlayabilirsiniz.

Sistem üzerinden kazançlarınızı ayrıntılı bir şekilde inceleyebilir, 15 günlük periyotlarla ödemelerinizi alabilirsiniz. Bunun yanında ne kadar tıklama aldığınız gibi istatistikleri de görebilmeniz mümkün. Gelir Ortakları ile gelir elde etmeye hemen başlayabilirsin.

2. Admitad

Sektörün en iyilerinden biri olan Admitad, binlerce markaya ve yayıncıya sisteme katılma imkanı sunuyor. Yayıncı olabileceğiniz şirketleri, kazançlarınız ve tıklama oranlarınız gibi bilgilere sistem üzerinden ulaşabiliyorsunuz. Admitad ile satış ortaklığı sistemine kolayca dahil olabilirsiniz.

3. ReklamAction

Güvenilir ve profesyonel hizmet sunan bir diğer affiliate network şirketi olan ReklamAction, hızlı, kolay ve ayrıntılı istatistikler sunan paneli ile yayıncılar ve reklamverenler için güçlü seçeneklerden biri. Satış ortaklığı sisteminde yayıncı olmaya ReklamAction ile başlamak isteyebilirsiniz.

Piyasada adı geçen şirketlerden bazıları bunlardır. Bu şirketlerle ya da dilediğiniz bir başkasıyla çalışma imkanınız bulunuyor. Önemli olan, çalıştığınız firmasından çok sizin göstereceğiniz performansınız. Eğer düzenli olarak çalışır, çeşitli kanallardan reklamlarınıza devam ederseniz hangi affiliate network ile çalıştığınızın bir önemi olmaksızın affiliate marketing ile kazanç sağlama şansınız yüksek.

Ayrıca internetten para kazanma konulu diğer yazımızı okuyarak başka fikirlere de göz atabilirsiniz.

Değerlendirme Bulunamadı