Sıfırdan Youtuber Olmak İçin Yapılması Gerekenler ve Kazançları

Sıfırdan Youtuber Olmak İçin Yapılması Gerekenler ve Kazançları

İnternet kullanımının artmasıyla birlikte kazanç kapıları da değişim göstermeye başladı. Bazı insanlar sosyal medya aracılığı ile iş hayatına atılım yaparken bazıları da web sitesini kurarak para kazandı. Ancak tüm bunların dışında bir başka kazanç kapısı daha var, herkesin bildiği ve uzaktan bakıldığında oldukça zevkli görünen: Youtuber olmak. Çeşitli ekipmanları bulunduran ve düzenli çalışan herkesin sevebileceği bir iş olanağı aslında. Ancak kesinlikle kolay bir iş olduğunu söyleyemeyiz.

Youtuber olmak: Youtube üzerinden, belirli zamanlarda, belirli konular hakkında videolar çekmektir. Çekilen videoların uzunluğu da tamamen videoyu çeken youtubere bağlıdır.

Youtuber Olmak İçin Gereken Ekipmanlar

Youtuber olmak için gerekenler tabi ki olmazsa olmaz internet bağlantısı, bilgisayar ve video çekmek için herhangi bir alet diyebilirim. Öncelikle video çekmenin youtuber olma işinin en önemli noktası olduğunu kabullenmek gerekiyor. Bu nedenle videoyu çekeceğin kamera oldukça ve aşırı derecede önemli. İstersen sıradan bir cep telefonu ile de çekim yapabilirsin. Ancak çekim yapacağın makine ne kadar kaliteli ise çekimlerinin kalitesine bağlı olarak takipçilerinin sayısıda artacaktır.  Benim sana önerebileceğim Sony HDR-PJ410 dahili projektörlü handycam kamera başlangıç seviyen için uygun bir cihaz olabilir ve ortalama fiyatı: 1500 tl’dir.

Tripod olmazsa olmaz bir alet değil ancak yine de videonun sorunsuz çekilebilmesi için gereken şartlar arasında yer alıyor. Mikrofon ise, çekimlerin ses kalitesi açısından oldukça önemli. Sesin az geldiği ya da cızırtılı olan bir videoyu kimse izlemek istemeyecektir. Tripod için birçok seçenek mevcut ve fiyatı 15 tl ile 60 tl arasındadır. Mikrofon ise başlangıç için Snopy SN-03P Profesyonel stand ve filtreli Youtuber Mikrofon yeterlidir diyebilirim. Fiyatı: 189 tl civarında.

Aslında gereken ekipmanlar başlangıç için yukarıda saydıklarımla sınırlı kalabilir. Bu işte ilerlemeye başladıkça ekstra ekipmanlara ihtiyaç duyabilirsin ve zaman ilerledikçe eksiklikleri tamamlamak daha fazla kolaylaşacaktır.

Youtube Videolarını Nasıl Düzenlerim

Gereken ekipmanları aldıktan sonra sırada düzenlemeleri yapabilecek programlara ihtiyaç duyacaksın. İnternet üzerinde ücretli ve ücretsiz birçok program seçeneği mevcut. Hatta youtube üzerinden de düzenleme işlemlerini yapabilirsin. Ancak biraz daha profesyonel bir youtuber olmak istiyorsan eğer aşağıdaki programlar senin için uygun olacaktır:

 1. Adobe Premiere Pro CC
 2. Final Cut Pro X
 3. Avid Video Composer
 4. Shotcut
 5. HitFilm Express

Youtube Üzerinden Ne Kadar Kazanırım

Sıra geldi en can alıcı ve merak edilen noktaya. Youtube üzerinden çok para kazanan birçok youtuber olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki bu işten youtuber olarak ortalama ne kadar para kazanabilirsin? Öncelikle seçilen konu ve video yükleme sıklığın kazancını etkileyen en önemli faktör. Bu yola girerken kesinlikle kendine bir hedef belirlemen gerekiyor. Örnek vermek gerekirse: Her Pazartesi bir adet video çekeceğim diye bir yol haritası belirlersen ve çektiğin videolar izleyiciye hitap ederse ciddi bir gelir elde edebilirsin.

Kanalını oluşturduktan sonra takipçilerin ile birlikte abonelerinin de çoğalmaya başladığı zaman sırada Google Adsense hizmetine kaydolmak var. Adsense hesabını buradan oluşturarak para kazanmaya başlayabilirsin. 1 senede 4000 saat izlenme süresi ve 1000 aboneye ulaşman adsenseden kazanç elde edebilmen için gereken şartlar altındadır.

Youtube’da En Çok Kazanan Türk Youtuber’lar

 1. Danla Bilic- 250.000 tl
 2. Berkcan Güven- 75.000 TL
 3. Enes Batur- 300.000 TL
 4. Duygu Özaslan- 60.000 TL
 5. Orkun Işıtmak- 200.000 TL
 6. Kafala – 200.000 TL
 7.  Halil Söyletmez- 100.000 TL
 8. Merve Özkaynak – 200.000 TL
 9. Sebile Ölmez- 75.000 TL

Youtube’da Hangi Ne Tarz Videolar Yapabilirim

Youtuber olmak için birçok tarzda video çekebilirsin ancak aşağıda belirttiğim fikir ve önerileri okuyarak çok daha sağlıklı videolar oluşturabilirsin.

Kadınların Gözdesi Makyaj Videoları Çekebilirsin

Youtube’da kadınların en çok izlediği konular kuşkusuz makyaj ve güzellik ipuçlarının yayınlandığı kanallardır. Ancak sen de makyaj konusunda kanal açarsan eğer herkes gibi olursun ve belki de büyük denizde boğulursun. Bunun yerine daha farklı tekniklerin denendiği stiller oluşturarak kanal açman daha uygun olacaktr. Danla Bilic dedikoduyla karışık sohbeti ve çarpıcı makyajının yanı sıra doğallığı ile, Merve Özkaynak sadeliği ve disiplinli anlatım tarzıyla takipçilerini kendilerine çekip bağladılar.

Popüler Oyun Sektörüne Atılabilirsin

Eğer oyun oynamayı seviyorsan oyun ekranını kayıt programları ile videoya çekerek bu videoları youtube kanalına yükleyebilirsin. Birçok oyuncu bu tarz videoları izlemekten ve bir şeyler öğrenmekten gerçekten zevk alıyor.

Gezi Kanalı Oluşturabilirsin

Gezi kanalları da en çok beğenilenler arasında. Gezmeyi seviyorsan ve imkanın da varsa Türkiye ya da dünya üzerinde çeşitli yerleri gezerek kanalını oluşturabilirsin. Örneğin Türkiye’deki küçük otellerin yayınlandığı bir video hem kullanıcılara fikir verecek hem de eğlenceli bir konu olacaktır.

Biraz Sanatsal Olabilirsin

Eğer resim yapmak ya da şarkı söylemek gibi bir yeteneğin varsa bu tarz videolar da oluşturabilirsin. Ayrıca öğreterek yeteneğinizi ortaya koyarsan daha çok takipçi kazanacaksındır.

Ders Anlatabilirsin

Ve son olarak ders anlatabilirsin. İyi olduğun derste anlatma yeteneğin varsa bu yönde videolar oluşturabilirsin. Birçok kullanıcı eğitim yerlerine gitmek yerine online öğrenmeyi kesinlikle tercih ediyor.

Youtuber olmak ve para kazanabilmen için vereceğim bilgiler şimdilik bunlarla sınırlı. Aşağıda bulunan diğer fikirlere ayrıca göz atabilirsin.

Değerlendirme Bulunamadı