Sosyal Medya ile Daha Fazla Satış Yapmanın 9 Yolu

Sosyal Medya ile Daha Fazla Satış Yapmanın 9 Yolu

Sosyal medya ile satış yapmak marka bilinirliğini ve müşteri sadakatini yüksek oranda destekler. Doğrudan gelir elde etmek için sosyal medyayı kullanan markalar hedef odaklı bir takip listesine sahip olmadıkları için satışları beklenen düzeyde olmayacak ve büyük bir hayal kırıklığı ortaya çıkacaktır. 

Bu bahsettiğimiz durum size de tanıdık geliyorsa eğer gelin sosyal medya stratejinizi yeniden şekillendirmeniz gerekeceltir. Soyal medya ile daha fazla satış yapmanın 9 yolu;

Hedef Kitle Araştırması

Hedef kitle araştırması, sosyal medya stratejisinin belirlenmesinde başlangıç için oldukça önemlidir. Mevcut durumda zaten hedef kitlenizi belirleyip bir strateji uygulamışsanız bu durum hedef kitle araştırmasını doğru yaptığınız anlamına gelmez. Hedef kitle araştırmanızı yaparken yaptığınız araştırmayı çizim yapabileceğiniz herhengi bir tahtaya ya da kağıda dökmeden kesinlikle tek bir adım dahi atmayın aşağıdaki durumlarda gerçekleştireceğiniz hatalar sizi en başta başarısızlığa uğratacaktır.

  1. Yanlış hedef kitle belirlemesi
  2. Belirlenen hedef kitlenin seçtiğiniz sosyal medya platformlarını kullanmaması
  3. Hedef kitleniz ile doğru şekilde iletişim kuramamanız.

Henüz herhengi bir müşteri araştırması yapmadıysanız ve hedef kitlenizi belirlemediyseniz, kendinize aşağıdaki gibi sorular sorun;

  • Mağazamda alışveriş yapanların özellikleri neler? (Hedef kitlenizin tercihlerini ve motivasyonlarını belirleyin.)
  • İdeal hedef kitlemin özellikleri neler? (Bu soruya vereceğiniz cevap ile ilk soruya vereceğiniz cevap arasında bir uyumsuzluk varsa, bu uymsuzluğun nedenini teşhis edin.)
  • Bu kitlenin demografik ve psikografik özellikleri neler? (Kitlenin sosyal medya alışkanlıklarını araştırabilmeniz için önemli.)

Genel anlamda farklı hedef kitlelerini belirledikten sonra, farklı sosyal medya platformlarında belirlediğiniz kitlenin örneklerini bulun. Bu şekilde hedef kitlenin gönderi alışkanlıklarını ve tercih ettikleri dili anlamaya başlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Platformlarını Akıllıca Şeçin

Mümkün olduğu kadar çok fazla sosyal medya platformunda aktif olmak harika görünse de, sosyal medya bütçenizi bu platformlarda yaymanız durumunda geliriniz azalacaktır. Kitle araştırmanız, en fazla geliri elde edebileceğiniz platformları belirlemenize yardımcı olacaktır.

Hedef kitlenizin içerik tercihlerini göz önünde buludurun: Görsel mi yoksa metin mi? Uzun mu yoksa kısa biçimli gönderileri mi tercih ediyorlar? Sosyal medyayı ne zaman ve nerede kullanıyorlar? Bununla birlikte hedef kitlenize yaş ve cinsiyet gibi demografik özelliklere göre de daraltmalısınız.

Son olarak, işletmenizin tecrübe sahbi olduğu platformlar nelerdir? Eğer ekibinizden hiç kimse Tik Tok'un cazibesini bilmiyorsa, kitlenizin Tik Tok'u sevip sevmemesi önemli değildir; muhtemelen Tik Tok kitlesinin ilgisini çekebilecek bir strateji geliştiremeyeceksiniz. Ekibinizin sosyal medyadaki güçlü yönlerini ve tercihlerini dikkate alın. Çünkü ilgi çeken stratejiler geliştirmek sosyal medyayı coşkulu ve sezgisel kullanan kullanıcıler tarafından desteklenecektir. 

Harika İçerikler Oluşturun

Harika içerikler oluşturmak dönüşüm almak için geliştirilen stratejinin en üstünde yer alır. Harika içeriklerin oluşturulmadığı bir ortamda dönüşüm sağlayacak bir kitle de olmayacaktır. İçerikle bütünleşecek olan kullanıcı satış aşamasına gelmeden önce sizinle bir bağ kuracaktır. Hedef kitlenize ilham veren, güldüren, eğiten, meraklarını arttıracak veya sizinle ilişki kurmalarını sağlayacak içerikler sunarak geri dönüşüm almanızı sağlayacak koşulları oluşturun. 

Bol Bol Etkileşim

İçerik gibi içeriklerde meydana gelen etkileşimler satışa giden yolda ve gelirinizi arttırmada göz ardı etmemeniz gereken önemli bir koşuldur. Müşterilerinizin soruları olduğunda veye markanızdan bahsedildiğinde onlara yanıt vermeniz oldukça önemli.

Etkileşimi başlatmanın bir diğer yolu da içerilerinizin hoş bir şekilde karşılanacağı sohbetlere ve topluluklara katılmaktır. Tacrübe sahibi olduğunuz ürün hakkında bu topluluk ve sohbetler üzerinde kullanıcıları bilgilendirmeniz diğer kullanıcılar tarafından da hoş karşılanacaktır. Bu durum kullanıcıların size olan güvenini arttıracak ve satışlarınızı arttırmaya yardımcı olacaktır. Aynı zamanda size yeni takipçiler de kazandıracktır. 

Kullanıcılar Tarafından Oluşturulan İçeriklerden Yararlanın

Elbette içerik üretmenin yükünü %100 yüklenmenize gerek yok. Kullanıcılar tarafından oluşturulan içerikler üzerinde yarışmalar oluşturun ve etiketler ile bu yarışmaları destekleyin. Böylelikle sizin için içerik üreten bir hedef kitleye sahip olacaksınız. Bu içerikleri aynı zamanda kendi platformlarınızda paylaşarak kitlenize olan bağlılığınızı da hissettirin. 

Satın Alma İşlemlerini Kolaylaştırın

Çoğu sosyal medya platformu ürünlerinizi doğrudan satabilmeniz için seçenekler sunar. Eğer bir web siteniz varsa ve bu alıcılarınızı web sitenize yönlendirmeyi tercih ediyorsanız web sitenizdeki satın alma adımlarının basit olması oldukça önemli. Bu adımların zor olması alıcıların web sitenizden ayrılmasına ve hedefinize ulaşmamanıza neden olacaktır. İlk aşamada potansiyel müşterilerinizle sosyal medya üzerinden etkileşiminizi arttırmanız ve satın alma işlemi esnesında onlarla beraber işlemi gerçekleştirmeniz alıcıyı memnun edecek ve satın alma işlemini tamamlatacaktır.

Sosyal Medya Reklemlarını Ciddiye Alın

İşletmeler ve markalar için sosyal medye reklamları geri dönüşüm almanın en etkili yöntemlerinden biridir. Sosyal medya reklamlarına yoğun bir şekilde yatırım yapmayı tercih etmiyorsanız oluşturduğunuz içerikler daha fazla önem teşkil edebilir. 

Oluşturacağınız reklam kampanyaları size yeni takipçiler ve müşteriler kazandıracaktır. Ancak bu kampanyanın doğru hedef kitlenize oluşturulması oldukça önemlidir. Örn; Facebook ve İnstagram gibi sosyal medya platformlarında yaş aralığı, cinsiyet, ilgi alanı veya bölgesine göre hedef kitlenizi şekillendirebiliyorsunuz. Bu sayede reklamlarınızı doğru kitleye yani potansiyel alıcılara ulaştırabiliyorsunuz. 

Reklamları oluşturduk herşey bitti mi? Hayır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli unsur dönüşümlerin takip edilmesi ve reklamlara harcadığınız paranın günün hangi saatlerinde dönüşüme göre oranını tespit edilmesi. Gecenin bir saatinde siz uyurken dönüşümü az olan bir kitleye yönelik sosyal medya üzerinde yapacağınız harcama sizin zararınıza olacaktır. Reklamlarınızı ciddiye alın ve takip edin.

İndirimler ve Promosyonlar Sunun

Sosyal medya ile satışları arttırmanın yolu olarak indirimler ve promosyonlar sunmak oldukça önemlidir. Her ne kadar ilgi çekici içerikler oluşturuyor olsanızda indirim ve promosyonların kulanıcılar nezdinde değeri oldukça yüksektir. Ara ara takpiçilerinize de yeni tatipçiler kazanak açısından özel indirimler ve promosyonlar sunun.

Tutarlı ve İstikrarlı Olun

İşletmeler insanların spor yapmaktan vaz geçmesindeki aynı neden ile sosyal medyadan vaz geçiyor. Spor yaparken zayıflamanın bir anda mümkün olmayacağı gibi sosyal medya için yapılan işlemlerdeki geri dönüşüm hemen olmayacaktır. Sadece birkaç aylık çalışma yaptıysanız ve stratejiniz için yukarıda bahsettiğimiz adımları tam anlamıyla uygulamadıysanız sonuçların pek de istediğiniz gibi olmayacağını söyleyebiliriz. Bu durum sizin için boşa harcanan zaman olarak görülsede gerçek bu olmayacaktır.

Değerlendirme Bulunamadı