Televizyon Tarihine Hızlı Bir Bakış: Kim, Ne Zaman İcat Etti?

Televizyon Tarihine Hızlı Bir Bakış: Kim, Ne Zaman İcat Etti?

Televizyon hayatımızın içerisinde bulunan her evin vaz geçilmez eğlence ve haberleşme araçlarından biridir. Televizyonun kimin tarafından icat edildiğini ve televizyon'un ilk çıkış tarihini merak edenler için cevap vermek oldukça güç. 

Televizyonu kim icat etti?

Bunun cevabı yok. "Televizyonu kim icat etti?" sorusu yerine "Televizyonun yaratıcıları kimler?" diye sorarsak daha mantıklı olur. Bir çok kıtada bir çok kişinin çabalarının sonucunda ilk televizyon görüntülerinin 1920’lerde üretildiği kabul edilmiştir. 26 Ocak 1926’da İskoç mucit John Logie Baird, Londra’da halka açık ilk televizyon gösterisini gerçekleştirdi ve halk ona “Televizyoncu” diye hitap etti. John Logie Baird hareketli görüntüleri elde etmek için kurduğu sistemde mekanik döner diskleri kullandı.

İlk Ticari Televizyon

Baird modeli olarak adlandırılan ilk ticari televizyonlar 1929 yılında halka tanıtıldı. Bu televizyon, üzerinde yaklaşık olarak 1 Türk lirası madeni para büyüklüğünde bulunan bir ekrana turuncu ve kırmızı aralığında net olmayan görüntüleri yansıtıyordu.

İlk Elektronik Televizyon

İlk elektronik televizyon 1927 yılında Philo Taylor Farnsworth tarafından 21 yaşında başarılı bir şekilde gösterisini yaptı. Philo Taylor Farnsworth görüntüleri göstermek için katot ışını tüpünü kullandı. Bunu sonucunda ilettiği görüntü çok basit bir çizgiydi. 1936 yılına gelindiğinde dünya genelinde 2000’den fazla televizyon kullanılmaya başlanmıştı. Philo Taylor Faarnsworth televizyonun yaratıcıları arasında yerini aldı.

İlk Dijital Televizyon

Git gide evrimleşen televizyonun bir sonraki adımı dijitalleşmekti ve tarihler 1990 yılının Haziran ayını gösterdiğinde General Instrument Corporation dünyanın ilk dijital televizyonunu duyurdu. Bu gelişme sektörü oldukça şaşırttı. HDTV programlarını düzenli olarak yayınlayan ilk ülke ise Japonya’dır.

İlk Renkli Televizyon

İlk renkli televizyon hayatımıza girdiğinde bu günlerin tarihi yazılacaktı. John Logie Baird 1928 Temmuz ayında ilk renkli televizyon sistemini tanıttı. Renkli televizyonların popülaritesi 1950 yılına kadar pek yükselmedi. Renkli televizyonların yaygın olarak kullanılması için bir yirmi yıl daha geçmesi gerekiyordu.

İlk Kablolu Kumanda

Tüketicilerin kablolu kumandayı pek beğenmedikleri aşikardı. Sık sık kablonun takılması nedeniyle Zenit Radio Corporateion 1950 yılında Lazy Bone adında ilk televizyon uzaktan kumandasını üretti.

İlk Kablosuz Kumanda

İlk kablosuz televizyon kumandası 1955 yılında Zenit Radio Coeporateion tarafından Flash-Matic adıyla üretildi. Bu kumanda televizyon ekranının her bir köşesinde bulunan dürt fotosel kullanılarak çalıştırıldı. Kumandanın işlevini yerine getirebilmesi için bir el feneri kullanıldı. Aradan bir yıl geçtikten sonra aynı firma dört düğmeli uzaktan kumanda olan Space Comand’ı tanıttı.

Değerlendirme Bulunamadı