Toplu SMS Gönderme Şirketi Nasıl Açılır? Ne Kadar Kazandırır?

Toplu SMS Gönderme Şirketi Nasıl Açılır? Ne Kadar Kazandırır?

Milyonlarca kişinin hayatından 10 saniye çalarak canlarını sıkmak ister misiniz? Şakası bir yana her gün telefonunuza gelen bilgilendirme SMS’lerini birilerinin gönderdiği aklınıza geldi mi? Toplu SMS gönderme şirketi açmak hiçte öyle yabana atılacak bir iş fikri değil. Ülkemizde ilk olarak 2014-15 yıllarında bilişim şirketlerinin hizmeti olarak başlayan toplu SMS gönderimi, bugün kendi başına bir sektör. Gelin bu işten ne kadar para kazanılıyor, nasıl toplu SMS gönderiliyor yakından bakalım.

Toplu SMS Gönderme Şirketi Açmak

Bir dönem toplu mesajlar toplumsal kaygı seviyesine ulaştığı için BTK olaya el atarak herkesin kafasına göre SMS göndermesinin önüne geçti. Toplu SMS gönderme şirketi açmak için artık BTK’dan lisans almak şart. Aklınıza gelebilecek her sektör, hatta mahalle bakkalları bile toplu SMS kullanıyorlar. Özellikle indirime giren ürün ve hizmetlerden potansiyel müşteriyi bilgilendirmek satışlar için çok önemli. Toplu SMS gönderim şirketi kurduğunuzda çalışacağınız başlıca sektörler şunlar:

  • Perakende satış noktaları, marketler
  • Özel okullar, etüt merkezleri
  • Oteller, konaklama noktaları, dinlenme tesisleri
  • Ulaştırma şirketleri, petrol satış noktaları
  • Özel hastaneler, veteriner klinikleri, özel diş hekimlikleri
  • Bankalar ve yatırım-finans kuruluşları
  • Kozmetik satış mağazaları

Yani hemen hemen tüm sektörler toplu SMS hizmetinden faydalanıyor. Birçok kişi telefonuna gelen indirim mesajını okumadan siliyor ancak okuyanlar, okuduktan sonra gidip o ürünü, hizmeti alanlar da var. Hiçbir faydası olmasaydı yıllardır bu kadar para bu sektöre akmazdı öyle değil mi?

BTK’dan Toplu Mesaj Gönderme Lisansı Nasıl Alınır?

İşin tuzlu taraflarına gelelim. Toplu SMS gönderme şirketi açmak için STH adında bir lisans almanız gerekiyor. BTK’dan lisansı alabilmek için şu şartları karşılamalısınız:

  • Şirketinizin toplu SMS ve reklam hizmeti dışında başka bir iş kolu ile alakasının olmaması.
  • LTD veya AŞ olan şirketinizin en az 1 milyon liralık bir sermaye göstermesi.
  • Şirket kurucularının yüz kızartıcı suçlardan hüküm giymemiş olmaları.

Şartları karşılıyorsanız yetkilendirme için başvuru adımları adresindeki formları doldurup kurula posta ile göndermelisiniz. Ardından başvurunuzun sonuçlanmasını bekleyeceksiniz.

Toplu SMS Gönderimi Ne Kadar Kazandırıyor?

Başlangıçta kimse size gelip toplu SMS göndermek istiyorum demeyecektir. Her şey sizin çevrenize ve tanıtım için izlediğiniz yola bağlı. Ancak yolun başındayken küçük esnafa, yerel işletmelere bel bağlamayın. Önceliğiniz uluslararası çalışan şirketler, büyük zincirler olmalı. Bu şirketlerin öncelikle yerel bayileriyle anlaşmalar yapabilirsiniz. Sözleşmelerinizi en az 6 aylık, mümkünse daha uzun süreli yapın. Maliyetlerinize göre doğru fiyat politikası da uygularsanız zaten müşterileriniz başka bir şirketle çalışmayacaktır.

Toplu SMS gönderme şirketi açmak için lisanstan başka çokta fazla bir şey gerekmiyor. Bir sunucu ve bir çalışan ile tüm işi yönetmek mümkün. Elbette istatistik okuma, data oluşturma gibi alt birimlere ihtiyacınız olacak. Ama esasında tüm iş lisansı alabilmekte. Sunucuda basit bir yazılım kullanarak toplu mesaj gönderimini sağlayabilirsiniz. Ancak ne kadar fazla şirketle çalışırsanız o kadar gelişmiş programlara ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca kişisel verilerin korunması kanunu nedeniyle SMS gönderdiğiniz kişilerin itirazlarına ve iptal taleplerine yanıt verebilmelisiniz. Bunun için toplu SMS gönderme şirketi açmak biraz da yazılımdan anlamayı gerektiriyor. Eğer yazılımdan anlamıyorsanız veya anlayan bir ekibiniz yoksa bunun için en az 150 bin TL harcamanız gerekecektir.

Toplu SMS göndermek hayalini kurduğunuz iş mi? Değildir tabii ama iyi para kazandırdığı kesin. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorum yazma fonksiyonunu kullanmaktan çekinmeyin.

Değerlendirme Bulunamadı