Türkiye’de Olmayan İş Sektörleri

Türkiye’de Olmayan İş Sektörleri

Yurt dışında yapılan ama Türkiye’de olmayan iş sektörleri hangileri öğrendiğiniz de “bu bir meslek mi” diye şaşırabilirsiniz. Özellikle ABD ilginç ve yenilikçi iş sektörleri için bir başlangıç noktası. Gelin bu ilginç meslekler nelermiş bakalım.

Siber Dedektiflik

Siber güvenlik ile karıştırmayın. Bu meslek, güvenliğin aşıldığı durumlarda devreye giriyor. Saldırganların nereden, nasıl bağlanıp hangi verileri çaldığına dair bir araştırma yürüten ve saldırganları bulan siber dedektifler, siber olmayanları kadar havalılar. IP adresinden evine roket atarım diyen o çocuklar büyüdü, dedektif oldu.

Yeşil Ev Mimarlığı

Evdeki elektronikleri sadece güneş ve rüzgar enerjisiyle çalıştırmaya odaklanan yeşil ev mimarları Almanya, Fransa gibi Avrupa ülkelerinde ve ABD’de çok gözdeler. Elbette Türkiye’de olmayan iş sektörleri arasında bu mesleği görmek üzücü. Ülkemizde benzer projeler uygulanıyor ancak sırf bu amaçla açılmış bir mimarlık ofisi yok. Sadece özel istek üzerine projeler hazırlanıyor.

Robot Koordinatörü

Robot müdürü yani. Muhtemelen inceliklerini öğrendikten sonra dünyanın en kolay mesleği budur. Robot dediğin uyumaz, kaytarmaz, dedikodu yapmaz. Takarsın fişe, garibim çalışır. Ülkemizde robot koordinatörlüğü yeni yeni kendine bir yer ediniyor. Özellikle seri üretim yapan fabrikalar robot koordinatörlerine ihtiyaç duyuyor.

Ergonomi Mühendisliği

Koltuklar, yataklar, sandalyeler ve klavyeler, fareler. Ergonomi mühendisliği günlük hayatımızda çok fazla kullandığımız aletlerin vücudumuz ile uyumluluğunu gözeten meslek. Uzun saatler bilgisayar başında çalışanlar için ergonomi hayati önem taşıyor. Sırt, eklem ve baş ağrılarını önlemek için ergonomik yapıdaki aletleri kullanmak gerekiyor. Türkiye’de olmayan iş sektörleri arasında maalesef ergonomi mühendisliği de var. Bu konudaki ihtiyaçlarımızı da yurt dışından alınan tasarımlarla karşılıyoruz.

Enformasyon Mühendisliği

Enformasyon ülkemizde sadece haberlerin düzenlenmesi anlamında kullanılan bir kelime. Ancak gerçekte sunulan her türlü bilgiyle ilgilenen bir meslek. Enformasyon mühendisliği de başta basın araçları olmak üzere her türlü yayın aracında toplumu doğru yönlendirmeye verilen isim. Yurt dışındaki büyük basın kuruluşları bu mesleğe çok önem veriyorlar. Türkiye’de teyit.org, doğruluk payı gibi kuruluşlar kısıtlı imkanlarla enformasyon mühendisliği yapmaya çalışsalar da yeterli oldukları söylenemez.

Aktüerlik

Yine teknolojinin her kesim tarafından kullanılmasıyla ortaya çıkan bir meslek aktüerlik. Hemen hemen tüm sektörlerde aktüerlik kendisine yer bulabiliyor. Toplumun eğilimlerini analiz ederek hedef kitleye en uygun yatırım, yayın ve risk hesaplamaları yapıyorlar. Avrupa Birliği de aktüerlik konusunda Türkiye’ye iş sahası açması konusunda baskı uyguluyor. Ancak bu meslek ülkemizde daha uzun süreler kendisine yer bulamayacak gibi.

Civciv Cinsiyeti Belirleyici

Listenin en ilginç mesleği hiç şüphesiz bu. Yumurtadan henüz çıkan civcivlerin horoz mu, tavuk mu olduğunu belirleyen bu mesleği Türkiye’de sadece 20 kişi yapıyor. Öyle meslek mi olur demeyin. Tavuk etiyle üretilen ürünlerin sayısını bir göz önüne getirirseniz ne kadar önemli olduğunu fark edersiniz. Güney Kore’de civciv cinsiyeti belirleyicileri aranan adam. Türkiye’de ise 15-20 bin TL arasında bir maaşla iş bulabilirsiniz. Tabii bunun bir okulu yada kursu yok.

Bilgisayar Oyuncusu Asistanı

Youtube ve Twitch ile bilgisayar oyun yayıncılığının doruğa ulaştığı şu günlerde oyuncular asistan tutmaya başladılar. Yabancı oyuncular strateji ve FPS oyunlarındaki performanslarını arttırmak için pür dikkat oyunu izleyen ve onlara direktifler veren asistanlar tutuyorlar. Türkiye’de olmayan iş sektörleri arasında herhalde en ilginci bu. Komşu çocukları daha fazla işsiz kalmayacaklar.

Fikir Üreticisi

Fikir atölyesi diye bir şey duydunuz mu? Kickstarter, Indiegogo gibi yaratıcı fikirleri destekleme platformlarına yönelik kurulan bu atölyeler sürekli farklı ürünler ve hizmetler üretmeyi hedefliyor. Türkiye’de olmayan iş sektörleri arasında olduğu söylenemez; çünkü birkaç tane kuruldu. İşin tanımı çok basit: yaratıcı bir fikir bul, projesini hazırla, patentini al ve sermaye toplayıp ürünü çıkar. Ürünü çıkardıktan sonra süreç en baştan tekrar başlıyor. Kim bilir, iyi bir fikriniz varsa milyonlarca liraya satabilirsiniz.

Patlayıcı Mühendisliği

Kentsel dönüşüm projesi sonrasında gündeme gelen patlayıcı mühendisliği ayda 5 ile 10 bin Dolar arasında para kazanabileceğiniz bir meslek. Yıkılması gereken binayı en az alana etki ederek ve tabii ucuza mâl ederek patlatacaksınız. Türkiye’de Okan Üniversitesinde bununla ilgili bir bölüm açıldı bile. Ama henüz yeterli sayıda patlayıcı mühendisi yok. Metro, tünel, yol inşaatları ve elbette bina yıkımlarını koordine etmek isterseniz bir düşünebilirsiniz. Ama kız isterken kayınbabaya ne dersiniz, o sizin sorununuz.

Değerlendirme Bulunamadı